post-thumb

Yapay Zekaya Neden Yatırım Yapmalıyız

Bugün Çanakkale Köprüsü ile ilgili haberleri okurken bu ihalenin kaça yapıldığını merak ettim karşıma 10 milyar tl gibi bir rakam çıktı. Yıllık ülkeye karının ise 500 milyon tl olacağı hesaplanmış.  Bu köprü yapılmadan da onlarca yıl idare edebiliriz  ülkemizin kanayan yarası olan yüksek teknoloji ürünleri için milli servetimizi değerlendirsek  daha akıllıca bir iş yapmış olacağız.


Yani bir köprü yapılmamış olacak ya da bu gibi bazı köprüler  bazı yatırımlar eksik kalacak fakat yarınlara geleceğimize daha iyi bir ülke bırakabiliriz.  Şu anda çoğu kişi farkında olmasa da Osmanlının matbaa devrimini kaçırdığı gibi biz de yapay zeka devrimini kaçırıyoruz. Kaynak sıkıntımız gördüğümüz gibi yok para bulmak mümkün peki bu kaynakları yapay zekaya yatırsak elimize neler geçebilir onun faydalarından bahsedelim.

Boston Dynamics geçenlerde dans eden robotların videosunu yayınlamıştı. Çok sempatik gibi dursa da bir on sene sonra belki de Amerikan ordusunun çoğunu bu robotlar oluşturacak. Amerikalılara göre Irak ,Suriye gibi ülkeler haritada yerini gösteremeyecekleri umursamadıkları ülkeler. Amerika bir ülkeye girerken her halde en büyük sıkıntısı vatandaşlarının tepkisi askerlerinin ölmesi . Eğer askerleri robotlarla değiştirirlerse artık bir iç baskı da olmayacak ve istedikleri ülkeye daha kolay müdehale edebilecek.Bu noktada bu robotları kullanmak için yapay zekaya bile ihtiyaç yok çünkü uydular sayesinde anlık olarak erişim sağlayıp oyun oynar gibi Amerika'dan robotları kontrol edip Suriye de bir yere robotlarla operasyon yapabilirler. Biz de aynı şeyi başarabilirsek şehit sayımızı azaltabiliriz. İkinci olarak kullanım alanı fabrikalar bu robotlar biraz daha akıllandıklarında fabrikalardaki işçi sayısı çok azalacak ya da mağazalarda süpermarketlerde kasiyer ve çalışan sayısı da çok azalacak . Kendi elimizle insanımızı işsiz mi bırakacağız tabi ki hayır eğer bunu biz üretemezsek yurt dışından satın alacağız. Üçüncü kullanım alanı olarak tarlalar ve bahçe işlerinde yine bu robotlar çalışabilecek mevsimlik işçilere gerek kalmayacak. Dördüncü kullanım alanı iyi bir haber olarak evlerde yemekleri robotlar yapacak , temizlik ütü vb. bir çok işi robotlar halledebilecek. Sağlık sektöründe yine robotlar doktor olacak şöyle düşünün hafızasında 10 milyon hasta bakmış bir robot doktora mı görünmek isterdiniz yoksa normal bir insan doktora  mı, ya da hafızasında yüz bin ameliyata girmiş bir robot cerraha mı ameliyat olmak isterdiniz yoksa insan bir cerraha mı seçim sizin. Bu teknolojileri yaptıklarında 6G,7G,8G çıkmış olacak  ve bu robotlar kendi içlerinde bir yapay zeka yazılımını barındırmadan bir sunucuya bağlanıp  çalışacak. Berberiniz robot , fırıncınız robot, kurslarda robot öğretmenleriniz her alanda bir robotlaşma yarışı başlayacak. Pil konusundaki sıkıntılar nedeniyle robotların potansiyelini bir süre daha göremeyeceğiz fakat günün birinde yanınızdan bisiklete binen bir robot geçtiğinde şaşırmayın.


Bir kısım insanın görüşüne göre insan gibi bir yapay zeka geliştirmek imkansız  olsa da herhalde bu insanlara 20 sene önce sorsanız görüntülü konuşmaya da imkansız derlerdi. Adım adım bebeklikten başlayıp programlayıp bir yapay  zeka geliştirecekler. Belki ilk başta sadece emekleyecek ama günün birinde geleceği noktayı kestirmek bile çok güç.  Sonuç olarak bir çok teknolojik aletin yazılımını ve tasarımını yapıp dünyaya satmamız mümkün yeter ki hayal edelim üretelim . Dergimizde Nejdet Tut'un yazısını okursanız  yapay zekalı ayna bile yapıp dünyaya satmamız mümkün. Yapılabilecek şeyler konusunda sınır yok. Adım adım gelişe gelişe yapay zeka bir gün insanların yerini alacak. Ülkecek üretmediğimiz her sene dolar kuru 10 15 20 olarak artması kaçınılmaz  ve böyle giderse ülkemizi gelecekte çok daha kötü günler bekliyor olacak. Toplumun bilinçlenmesi gerekiyor ve yapay zeka devrimini kaçırmadan bu alana ciddi bir yatırım ve destek ile özendirme yapılmalı . Tesla'nın yapay zekalı şoförsüz arabaları çok güzel değil mi yeterli vizyonumuz olursa bu gibi şeyler ilk olarak bizim ülkemizden çıkacaktır. Ülke gündemimiz boş konular değil yapay zeka konusu ve yarışmaları olmalıdır.


Okunma Sayısı:

Ali KAPTAN

Ali KAPTAN

-

YORUMLAR

YORUM YAP

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır. Yorumunuza yanıt verildiğinde mail ile bilgilendirileceksiniz.