post-thumb

TÜRKİYE’DE AZ KEŞFEDİLMİŞ LOKASYONLAR

TÜRKİYE’DE AZ KEŞFEDİLMİŞ LOKASYONLAR

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Türkiye, gerek doğal gerekse tarihi güzellikleriyle dünyanın en göz alıcı ülkelerinden bir tanesi. Yurdun her köşesinde keşfedilmeyi bekleyen bambaşka bir hazine yatıyor. İklimi, doğası, coğrafi konumu ile bizlere birçok güzellikler sunan ilkemizde henüz keşfedilmemiş birçok lokasyon bulunmaktadır. Bu yazım da sizlere az bilinen ama mutlaka görülmesi gereken yerleri derledim.

KARAPINAR ÇÖLÜ


Evet, yanlış duymadınız! Türkiye’de ciddi anlamda tek çöl diyebileceğimiz alan Karapınar çölüdür. Konya Karapınar’da bulunur. Aslında her ne kadar ülkemizin doğa harikalarını sıralasak da ve çöl bir doğa alanı olsa da çölleşmeye karşı temkinli olalım, gerekli önlemlerin alınmasını destekleyelim ve ağaçlandırma çalışmalarına katılalım. Çöl kent merkezine 94 km uzaklıktadır.

Göcek Koyları
Marmaris KızkumuMarmaris’in Orhaniye köyünde bulunan Kızkumu 600 m uzunluğunda, kızıl renklerden oluşan ve denizin içinde ilerleyen bir yoldur. Ama uzaktan baktığınızda sanki denizin üzerinde yürüyormuşsunuz gibi gözükür. Kızkumu ayrıca bir çok efsanenin de içinde yer alıyor.

Ihlara Vadisi


 Uzunluğu 14 km’yi bulan ve yer yer 200 m yüksekliğe ulaşan duvarlarıyla Ihlara vadisi önemli bir doğa oluşumudur. Melendiz çayının eşlik ettiği vadi Hristiyanlığın erken dönemlerindeki kiliseleri de içinde barındırır.  Vadinin oluşumu ise hemen yakınındaki Hasan Dağı gibi volkanların tüflerini ve lav yollarını coğrafik hareketler ile birlikte Melendiz Çayının yarması ve bir yol oluşturması ile olmuştur. 

 Gökpınar Gölü


Turkuazın her tonunu sergileyen Sivas’ın Gürün ilçesindeki Gökpınar Gölü, çevresindeki yeşilin farklı tonlarıyla birleşince, ortaya izlemeye doyamayacağınız manzaralar çıkıyor! Bu küçük gölün en derin noktası 15 metreyi bulsa da, suyu o kadar berrak ki, en derinlerde yüzen balıklar bile açık havalarda oldukça net görülebiliyor!

Mençuna Şelalesi,


Artvin’in Arhavi ilçesinde bulunan bu gizli güzellik ne yazık ki ülkemizde pek fazla bilinmiyor. Belli bir noktaya kadar araçlarla geldikten sonra yaklaşık 1 kilometrelik bir yürüyüşün ardından karşılaşacağınız manzara karşısında kelimeler anlamını yitiriyor. Mençura Şelalesi kesinlikle daha fazla kişi tarafından bilinmeyi hak eden ülkemizin güzelliklerinden biri.

NOEL BABA KİLİSESİ