post-thumb

ERKEKLERİ-KADINLARI ANLAMAK

         Kadınlar için erkekleri anlamak , erkekler içinse kadınları anlamak zaman zaman çok zor olabilir. Bunun temel sebebi kadın ve erkeklerin psikolojik olarak çok farklı özeliklere sahip olmasıdır. Her ne kadar sosyal hayatta eşitlik istesek de psikolojik anlamda birbirimizden oldukça farklı olduğumuzu kabullenmek ilişkileri devam ettirmek adına önemli adım olacaktır. Çünkü genelde  çıkmaza girmiş  birçok ilişkinin arka planında birbirini hiç tanımayan iki insan vardır. Karşıdaki   insanın sadece  kişisel özelliklerini tanımak yeterli olmayabilir. Her iki cinsiyetin kendine has özellikleri ,  problem çözme stili, stresle baş etme yöntemleri vardır. Bazen bunları bilmek karşı tarafı daha doğru bir bakış açısından değerlendirmemizi sağlayabilir.

        Kadın erkek ilişkilerinde en çok problem yaratan durumlardan biri erkeklerin ilişkinin belli dönemlerinde kendilerini geri çekmeleridir. Her şey mükemmel giderken bir anda erkek arkadaşınızın ya da eşinizin kendini hem duygusal hem de fiziksel olarak geri çektiği dönemler olmuştur. Önce neden böyle yaptığını anlamazsınız. Sonrasında ise ona karşı bir hatanız olup olmadığını  sorgulamaya başlarsınız. En sonunda ise pes edip sizi sevmediğini düşünebilirsiniz. Bu olayı anlamak için temeldeki birkaç olaydan bahsetmemiz gerekebilir. Kadınlar ve erkekler stresle baş etme durumunda genelde aynı yöntemleri kullanmazlar. Böyle zamanlarda kadınlar ve erkeklerin mutlu hissedebilmek için farklı gereksinmelere ihtiyaçları vardır. Birçok erkek stres durumunda giderek içine kapanmayı ve dikkati mevcut duruma odaklayarak deyim yerindeyse mağarasına çekilmeyi tercih eder. Kadınlar ise stres durumunda   genelde duyguları üzerine yoğunlaşmayı ve sorunları hakkında konuşmayı tercih eder. Erkekleri mağaradan çıkmaya motive eden tek şey sorunu çözmektir. Kadınlar ise sorun hakkında konuşunca bile kendilerini iyi hissederler. Sorunlar hakkında konuşmak erkeklere iyi gelmeyeceği gibi kendini yetersiz hissetmesine de neden olabilir. Kadınlara da yalnız kalıp kendi düşüncelerine dalmak pek iyi gelmeyecektir. İşte ilişkilerde çatışma noktası burada ortaya çıkar. Herkes karşı tarafın da kendisi gibi düşünüp sorun çözdüğünü sanmak gibi bir hataya düşer. Fakat bu iki cins bazen farklı gezegenlerden gelmişçesine farklı olabilirler.
         Bir tarafta sorunların konuşularak ,  tartışılarak  çözülmesi gerektiğini düşünen kadınlar diğer tarafta ise sorunlarını sadece çözüm odaklı düşünerek çözmeleri gerektiğini düşünen erkekler vardır. Durum böyle olunca çatışma yaşanılması kaçınılmazdır. Bu yüzden kadın eşini ya da sevgilisini kendisiyle hiçbir şey paylaşmamakla suçlarken erkek ise kadının sorunlarını fazla büyüttüğünü çözüm odaklı düşünmediğini söyleyerek suçlar. Burada size önemli bir detaydan bahsetmek istiyorum. Bütüne baktığımızda kimsenin yönteminin kimseden üstün olmadığını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Şimdi hayatınızdaki insana ya da geçmişteki yaşadığınız ilişkilere bakın. Doyurucu olmayan birçok ilişkinin arka planında az önce bahsettiğim manzarayı görebilirsin. Birçok kadın partnerinin aslında kendini hiç dinlemediğini , duygularını önemsemediğini ifade eder. Erkekler ise kadınları anlayamadıklarını nerede yanlış yaptıklarının bile farkında olamadıklarını söylerler. Çünkü erkeklere göre bir sorun varsa çözmek için bir şeyler yapılmalıdır. Bu yüzden kadın sorunundan bahsettiği sırada erkek kafasında ona çözüm önerileri sıralamaya başlamıştır. Erkeklerin,  kadınların mutlaka çözüm bulmak amacıyla değil de , yakınlaşmak amacıyla da sorunlarından söz ettiklerini anlamaları oldukça önemlidir. Anlaşılmayı bekleyen kadın çözüm önerilerini duyunca incinir. Oysa ki tek istediği partnerinin kendisini dinlemesi ve duygularını anlamasıdır. Baştan söylemek gerekir ki bazı biyolojik faktörlerden dolayı erkekler için dinlemek oldukça zordur. Bu yüzden genelde kadınlar bir şey anlatırken  dinlemiyormuş, önemsemiyormuş gibi davranırlar. Fakat çoğu zaman bunu bilerek yapmazlar.

 


        Kadın erkek ilişkilerinde başka bir önemli detay ise kadınlarla ilgilidir. Erkekler nasıl ki dinlemek yerine çözüm önerileri sıralamayı tercih ediyorlarsa kadınlar da sürekli karşıdaki kişiyi daha iyiye ulaştırmak amacıyla eleştiri yapma eğiliminde olurlar.  Konu her ne olursa olsun bir eleştiri ya da öğüt söz konusu olacaktır.  Kadınların var olanı geliştirmek gibi bir istekleri vardır. Özellikle birine değer verdiklerinde , nelerin düzeltilebileceğine dikkat çeker ve bunun nasıl yapılacağı konusunda fikir verirler. Önerilerde ve eleştirilerde bulunmak kadınlar için sevgi gösterisidir. Erkeklerde ise durum bambaşkadır. Erkekler eğer bir şey bozuk değilse onu onarma ya da geliştirme yoluna gitmezler. Bu yüzden bir kadın bir  erkeği değiştirmeye kalktığında  ,erkek kendisinin bozuk, kusurlu olduğu mesajını alır ve kadının onu beğenmediği için onarmak istediğini düşünür.  Bu bir erkek için oldukça yaralayıcıdır. Erkeklerin bu yönünü bilmeden bir kadının çok sevdiği insanı incitip rahatsız etmesi olasıdır.

       Tüm bu bahsettiğimiz detaylar ilişkilerin ufak dinamikleridir. Fakat hemen hemen her ilişkide var olan bu durumlar ilişkilerin çıkmaza girmesine neden olabilir. Eğer siz de ilişkinizde çıkmazda olduğunuzu düşünüyorsanız bahsedeceğim önerilere kulak verebilirsiniz.

1-Kadınlar her zaman sorun çözmek için sorunlarından bahsetmezler. Bazen sorunlardan bahsetmek onların desteklenmeye ve anlaşılmaya ihtiyaçları olduğunu gösterir. Böyle zamanlarda partnerinizi dinlemeyi ve ona sevginizi hissettirmeye çalışmayı deneyebilirsiniz.

2-Erkekler bazen kafasındaki sorunları çözebilmek için kendi dünyasına, mağarasına kapanmak isteyebilir. Bu süreçte onunla konuşmaya çalışmak ona iyi hissettirmeyecektir.  Bir süre kendi haline bırakıldığında kafasındaki sorunları çözmüş ve daha sevgi dolu bir partner olarak geri dönecektir.

3-Erkeklerin temel ihtiyacı takdir edilmek , kadınların temel  ihtiyacı ise desteklenmektir. Bir erkek her zaman iyi olduğunu duymayı, partneri için yeterli olduğunu duymayı ister. Kadınlar ise kararları ve hayatı konusunda desteklendiklerini , partnerlerinin kendilerini anladığını sorunlarını önemsediğini bilmek ister. Bazen nasıl olduğunun  ,nasıl hissettiğinin sorulması bile yeterli olacaktır.

Yaşamınızı güzelleştiren ilişkiler yaşamanız dileklerimle…

 


Okunma Sayısı:

Merve A

Merve A

YORUMLAR

  1. Şeyma Taştan
    4.05.2021 18:42:29

    Öncelikle çok faydalı, başarılı ve güzel bir yazı olmuş. Tebrikler🧚‍♀️

YORUM YAP

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır. Yorumunuza yanıt verildiğinde mail ile bilgilendirileceksiniz.