post-thumb

Geçmişin Hüzünlü Defterleri: What Remains Of Edith Finch


Gençlik çağındayken aklınıza bir anda "acaba benden önce ailemin hayatında neler oldu?" sorusu takılmış mıydı? Ya da bir anda "akrabalarımın nasıl bir yaşantısı vardı ki şimdi bu haldeler" düşüncesiyle dalıp gitmiş miydiniz? Cevabınız her ne olursa olsun What Remains Of Edith Finch'i oynadığınız zaman bunları düşünmeye gerçek anlamıyla başlayacaksınız. İsterseniz, oyun hakkında birtakım detayları verelim. What Remains Of Edith Finch' "yürüme simülasyonu" kategorisinde yer almaktadır. "Peki, nedir bu yürüme simülasyonu?" diyecek olursanız en genel tabiriyle hikâye anlatıcılığının oyunlaştırılmış versiyonu diyebiliriz. Yani oyunda kafa açan görevler, kaçmanız gereken bir sürü düşman, öldürmeniz gereken varlıklar yok. Oyun içinde yönlendirdiğiniz bir karakteriniz ve onun hikâyeleri var. Sadece yürüyüp etrafınızdaki nesnelerle etkileşime geçerek hikâyenin parçalarını birleştirip bütününe varmaya çalışıyorsunuz. Kimi oyunlar içerisinde çözülmesi gereken bulmacalar barındırırken kimi 
oyunlar da - tıpkı şimdi bahsettiğimiz oyun gibi-hikâye odaklı olabiliyor. Bu durum da oyunun oynanışının kısa sürmesine (yaklaşık 2 ila 3 saat arası) neden oluyor. Varsın, sürsün. Kimse 180 saatlik bir film izlemek istemez zaten değil mi? Temel düzeyde oyunu tanıttığımıza göre biraz içine girelim oyunun. 
 Oyun, Edith Finch adlı genç bir kızın yıllar önce annesiyle terk ettikleri eve geri dönmesiyle başlıyor aslında. Elimizde bizim yazmış olduğumuz bir adet günlük ile neyi açtığını bilmediğimiz bir tane anahtar ile başlıyoruz yolculuğumuza.