post-thumb

ADALET AĞAOĞLU

      Adalet Ağaoğlu  13 ekim 1929 da Ankara’nin Nallıhan ilçesinde doğmuştur 1946’da Ankara Kız Lisesini tamamlamıştır. 1950 yılında ise Ankara üniversitesi Dil ve Tarih Cografya fakültesininin Fransız dili ve edebiyatı bölümünü  bitirmiştir. TRT de çeşitli görevlerde bulunmuştur. İlk romanı olan ölmeye yatmak 1973'te yayımlandı. Ağaoğlu 1954'te mühendis olan Halim Ağaoğlu ile evlendi. 

 

1983 yılında İstanbul ' da ciddi bir trafik kazası geçirdi ve iki yıl hastanede yattı. 1996'da tekrar trafik kazası geçirdiği için iki yıl hastanede yattı.  Talihsizliklerin peşini bırakmadığı Adalet Ağaoğlu Sarıyerde yürüyüş yaparken otomobilin çarpması üzerine Boğaz'a düşmüş ve beyin kanaması geçirmiştir. Ve tekrar uzunca bir süre hastanede yatmıştır.

 

 

 

Adalet Ağaoğlu  yazı hayatına tiyatro eleştirileri ile başladı, öğrencilik yıllarında başladığı yazarlığını 1970 ten sonra başka hiçbir işle paylaşmayan Ağaoğlu roman, öykü, deneme , anı, radyo ve sahne oyunları türlerinde eserler vermiştir. Çalismalarinda hayatın değişim ve dönüşümlerine duyarlı yaklaşımları ile dikkat çekmeye çalışmıştır.

  "beni yalnız yalnızlığım çoğaltır"

Doğa ,  toplum , zaman ilişkilerinin insanın iç dünyasındaki yansımalarını düşünce üretebilecek boyutlarda irdelemiştir. Değişimler karşısında edebiyatın yapısal durumu bakımından arayışçı davranmıştır. Kendine  özgü anlatım biçimleri geliştirmiştir.

  Yazar verdiği bir röportajda" mutlu olsam yazarmıydım? Bir seylerde mutlu olmadigim için kaleme sarıldım " ifadesini kullanmıştır

  "Neyse ki yaram usul usul kanıyor"

Ankarada ilk özel tiyatroyu kurdu. Sevim Uzungören ile birlikte kaleme aldığı “Bir Piyes Yazalım” adlı tiyatro oyunu aynı yıl Ankara'da sahnelendi.

Eserlerinde toplumsal sorunlara ve bunların bireyler üzerindeki etkisine ince alay ile dikkat çeker.

Ödülleri: üç oyun ,1974 Türk Dil Kurumu Tiyatro Ödülü ; "Yüksek Gerilim" 1975 Sait Faik Hikâye Armağanı,  "Bir Düğün Gecesi" 1979 Sedat semavi Vakfı Edebiyat Ödülü...gibi bir-çok ödül kazanmıştır.  En fazla ses getiren eseri "Bir Düğün Gecesidir". "Fikrimin İnce Gülü" adlı romanı bir dönem toplatıldıysada yazarımız iki yılın sonunda aklanmıştır.

 


Okunma Sayısı:

Murat Meşe

Murat Meşe

Web developer, electronic engineer

YORUMLAR

YORUM YAP

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır. Yorumunuza yanıt verildiğinde mail ile bilgilendirileceksiniz.