post-thumb

KADINLARA İLHAM VEREN FİLMLERO kayalıklara tekrar gittim… Benden kalanları kuşlar yemişti.”


 DESERT FLOWER- Çöl Çiçeği

Waris Dirie’nın hayat hikayesini anlatan film kadın haklarıyla mücadelenin en güzel örneklerinden biridir. Toplumun tüm dayatmalarına karşı olan Waris henüz çocuk yaşta evlendirilmeye zorlandığı için çöldeki ailesinden kaçıp özgürlüğüne koşar. Bu kaçış onu Amerika’nın ünlü modelleri arasında yer almasıyla ilginç bir hayat hikayesine dönüşür. Modelliğin zirvesinde BM İnsan Hakları elçisi olarak seçilir. Kız çocuklarının kendisi gibi sünnet edilmemeleri için mücadele vermeye başlar.

Yönetmen: Sherry Hormann

Oyuncular: Liya Kebede, Sally Hawkins, Timothy Spall, Soraya Omar-Scego

Imdb: 7.4/10


Medeni haklar medeni bir şekilde alınmıyor.


HIDDEN FIGURES- Gizli Sayılar

3 güçlü kadının hem kadın olmalarından hem de siyahi olmalarından kaynaklanan zorluklarla verdikleri mücadele kesinlikle ilham alınacak hikayelerden. Nasa’da çalışan bu üç kadın zekaları ile önemli işlere imza atarlar. Gerçek olaylardan esinlenilmiş film dönemin havasını yansıtmasının yanında karakterlerin oyunculuklarıyla da dikkat çeker nitelikte.

Yönetmen: Theodore Melfi

Oyuncular: Taraji P. Henson, Octavia Spencer, Janelle Monae

Imdb: 7.8/10

 

''Herkes bir noktada hayatının nasıl olacağına dair hayaller kurmaya başlar.''


JOY

Girişimci bir karaktere sahip olan Joy, gelişmiş hayal gücü ile sürekli yeni şeyler üretmeyi düşünür. Üç çocuk annesi olmasının yanında hayatında birçok konu ile ilgili mücadele verir. Ticari hayatta kadın olmanın verdiği güçlüklerle baş ederek büyük işler başarır.

Yönetmen: David O. Russel

Oyuncular: Jannifer Lawrence, Bradley Cooper, Robert De Niro

Imdb: 6.6/10

 

“Nereye kaçayım?” 


MUSTANG

Anne ve babalarının ölümünden sonra babaannesi ve amcası ile birlikte yaşamaya başlayan 5 kız kardeşin hikayesi konu alınır. Çevrelerinin ve babaannenin yoğun baskısı ile evleri bir hapishaneye dönüşür. Filmde gerçek anlamda bir hapishanenin içerisinde yaşayan kızların özgürlükleri için verdikleri mücadele anlatılır. Aynı zamanda toplumun bitmez baskısı ve amcaları tarafından maruz kaldıkları cinsel istismar kızları o evin içinden bir an önce çıkmak istemelerine sebep olur.

Yönetmen: Deniz Gamze Ergüven

Oyuncular: Güneş Şensoy, İlayda Akdoğan, Elit İşcan, Tuğba Sunguroğlu, Doğa Zeynep Doğuşlu

Imdb: 7.6/10

 

“Dünyaya gözlerini açan her küçük kızın, ağabeyiyle eşit şansa sahip olacağı zamanlar için savaşıyoruz. Kaderimizi belirlemek için, biz kadınların sahip olduğu gücü asla hafife almayın. Yasaları çiğneyenler değil yasaları oluşturanlar olmak istiyoruz.


SUFFRAGETTE- Diren

İngiltere’de kadınların seçme ve seçilme haklarını kazanmaları ve kanun önünde eşit olabilmeleri için verdikleri mücadele konu alınır. Kadınlar bir araya gelerek kendi gelecekleri için ve kendi hakları için birçok direnişte bulunurlar. Bu direnişin bastırılmaya çalışılması kadınları bu mücadeleden alıkoymaz ve kadınlar kendi haklarını kendileri kazanırlar.

Yönetmen: Sarah Gavron

Oyuncular: Carey Mulligan, Merly Streep, Helena Bonham Carter, Anne Marie Duff

Imdb: 7.9/10

 

“Yüreklilik, sadece cesur olmakla olmaz. Yüreklilik, acizliğimize rağmen doğru olan şeyi yapmaktan geçer.


THE HELP- Duyguların Rengi

Yazar olmak isteyen bir kadın çevresindeki diğer kadınlar gibi evlenip çocuk sahibi olmak istemez. Gizli bir yazma projesi başlatıp siyahi hizmetçilerin hayat hikayelerini yazmaya başlar. Yaşanılan birçok ayrımcılığın kirli yüzünü açığa çıkaran bu hikaye ağlatırken güldürebilir.

Yönetmen: Tate Taylor

Oyuncular: Viola Davis, Octavia Spencer, Emma Stone

Imdb: 8/10

 

“Hepimiz eşlerimiz ile birlikte pikniğe gitsek hiçbiriniz ona böyle iğrenç ağza alınmayacak şeyler söylemezsiniz. O zaman buradaki sorun ne?”


NORTH COUNTRY- Tek Başına

Filmin konusu Türkçe adından da anlaşılacağı gibi genç bir kadının erkeklerin baskın olduğu bir toplum içinde tek başına mücadelesini konu alınır. Josey erkeklerin çoğunluklu olduğu bir madende çalışmaya başlar. Zor şartlar altında çalışmasının yanında erkeklerin düşmanca tavırlarına maruz kalır. Kendisi gibi diğer kadınların da maruz kaldıkları bu durumla mücadeleleri Josey’in ilk taciz davasını açması ile gelişir.

Yönetmen: Niki Caro

Oyuncular:  Charlize Theron, Frances McDormand, Sissy Spacek

Imdb: 7.3/10

 

“Gülümsemek kanunlara aykırı değil. Ben yanlış mı biliyorum yoksa?


THE STONİNG OF SORAYA- Soraya’yı Taşlamak

Evli olan bir adam başka bir kadınla evlenmek ister. Karısının boşanmak istememesi üzerine karısına iftira atar. Atılan bu iftiraya herkes inanır ve şeriat kurallarına göre Soraya’yı taşlayarak öldürmeye karar verirler. Gerçek bir hikayeden konu alınan filmde kadının toplumdaki yeri eleştirel bir tavırla anlatılıyor.

Yönetmen: Cyrus Nowrasteh

Oyuncular: Mozhan Marno, Shohreh Aghdashloo, James Caviezel

Imdb: 8/10

 

Nasıl olur da, bu memlekette otuz beş cinsel taciz vakası gerçekleştiği halde bir mağdur bile şikayette bulunmaz? Bunun sebebi nedir? Sebebi nedir, savcı bey?


HUSH! GIRLS DON’T SCREAM- Kızlar Çığlık Atmaz

Şirin’in evlilik arifesinde bir adamı öldürmesiyle film başlar. Hiç kimse neden o adamı öldürdüğünü bilmez ve Şirin’in hikayesini dinledikçe çocukluğunun karanlık gerçekleri ortaya çıkar. Film cinsel istismara ses çıkaramamaya, kadınların kendi haklarını savunamamalarına ve tüm yaşanan sessiz çığlıklara dikkat çekmeyi hedefler.

Yönetmen: Pouran Gerakhshandeh

Oyuncular: Tannaz Tabatabayi, Amir Aghaei, Marila Zarei

Imdb: 7/10

 

İnsanlar şarkı söylemediği söyleyebilirler ama şarkı söyleyemediğimi söyleyemezler.”


FLORENCE

Zengin bir kadın olan Florance Foster Jenkins sesi güzel olmamasına rağmen opera sanatçısı olmak ister. Florence’ın müziğe olan tutkusu ve içtenlikle hayallerinin peşinden cesaretle koşması birçok kadına ilham verebilir. Karşısına çıkan zorluklara boyun eğmeyen ve tutkusunun peşinden giden Florence Foster Jenkins’in gerçek hayat hikayesi anlatılıyor.

Yönetmen: Stephen Frears

Oyuncular: Merly Streep, Hugh Grant, Siman Helberg

Imdb: 6.8/10

 

 

 

 

 


Okunma Sayısı:

Büşra Erbaş

Büşra Erbaş

İnönü Üniveristesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik bölümü öğrencisiyim. Mesleki anlamda kendimi geliştirebilmek adına çeşitli kurumlarda staj yaptım. Aynı zamanda bir dönem Pdr Topluluğunun yönetim ekibinde yer aldım. Resim çizmek benim için bir tutku haline geldi ve bu tutkumu devam ettirebilmek için resim eğitimi almaktayım. Yapmayı en çok sevdiğin diğer şey ise beni kendine özgü dünyasına çeken filmler izlemek ve bu filmleri yorumlamak.

YORUMLAR

YORUM YAP

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır. Yorumunuza yanıt verildiğinde mail ile bilgilendirileceksiniz.