post-thumb

Akıllı Ayna Söyle Ne Yakışır Bana?

              Masalın Gerçek Olduğu Yazımıza geçmeden önce, akıllı ayna teknolojisinden, akıllı ayna ile neler yapabildiğimize, akıllı ayna teknolojisinin beslendiği teknolojilerden nesnelerin interneti, artırılmış gerçeklik, yüz ve ses okuma gibi teknolojilerinden bahsedeceğiz.

Her masal mutlu son ile biter, bizim gerçeğe dönüşecek olan akıllı ayna teknolojisi mutlu sonla bitecek mi? Hep birlikte görelim.

 

Akıllı Ayna Teknolojisi Nedir?

Akıllı aynalar Nesnelerin interneti (IoT) teknolojisi sayesinde internet üzerinden telefonlara veya tabletlere bağlanarak hava durumu, saat, haber başlıkları gibi birçok uygulamayı ayna üzerinde gösterebilen bir teknolojidir.

Akıllı Ayna Teknolojisi Nerelerde Kullanılıyor?

Yakın zamanda birçok evde yaygın olarak kullanılmaya başlanması beklenen akıllı aynalar ayrıca elbise, makyaj ürünü, saat, takı gibi ürünleri satan mağazalarda kullanılmaya başlandı ve artarak bu akıllı aynalara talep artıyor.

Bu tip akıllı aynalar müşterilere kıyafeti üstüne giymeden üzerlerinde nasıl gözükeceğini, makyaj malzemelerini kullanmadan yüzlerinde nasıl duracağını göstererek mağaza sahiplerini büyük bir yükten kurtarıp müşteri memnuniyetini yükseltmesi ile gelecekte çok popüler bir teknoloji olacağı öngörülüyor

Yine bir başka alanda kuaför salonlarında akıllı aynalar sayesinde saç kesimi yapılmadan ya da saç boyanmadan akıllı ayna teknolojisi ile nasıl olacağını görebilir, saçın rengini yada tipini beğendikten sonra saç kesimi yapılabilir.  

Yakın gelecekte akıllı aynalar görüntülü görüşmeyi sağlayarak uzakları yakın etmenin alternatif bir nesnesi olması bekleniliyor. 

Akıllı Ayna Neler Yapabiliriz?

Yukarda da belirttiğimiz gibi elbiseyi giymeden artırılmış gerçeklik ve yüz tanıma teknolojileri yardımı ile üstümüzde denememizi sağlıyor. Bunların yanında akıllı telefonun yaptığı birçok şeyi yapabilir. Bunlar: hava durumu, haftalık plan, mailler, not oluşturma, ışıklandırma gibi uygulamalar mevcut.

Bu teknoloji yüz tanıma teknolojisi sayesinde kişinin ayna karşısındaki duruş şeklinden ya da cildinizde var olacak sorunları tespit edip olası bir rahatsızlığınızı doktorunuza haber verebilecek.

Akıllı Aynalar çocuklara da hitap ederek dört boyutlu görselleştirme, artırılmış gerçeklik ve yüz tanıma teknolojilerini bir arada kullanarak oyunlarla birlikte çocuklar diş fırçalama, yüz yıkama gibi eylemleri eğlenceli bir şekilde yerine getirebilecek.

Akıllı Ayna Çalışma Mantığı Nasıldır?

Akıllı Ayna teknolojisi nesnelerin interneti mantığını kullanır. Yani aynayı internete bağlayarak diğer nesneler ile konuşur. Artırılmış gerçeklik teknolojisi ve yüz tanıma teknolojisi elbiseler giyinmeden, kolye takılmadan kişi kendi üzerinde beğenir. Daha kolyeyi takmadan kişi boynunda kolyenin yakışıp yakışmadığını görür ve kolye beğenmişse anında sipariş verebiliriz.

     

      Masal Gerçeğe Dönüşecek Mi?

      Pamuk Prenses masalını biliriz hepimiz. Kötü kalpli cadı sihirli aynaya bakarak en popüler soruyu sorar. “Ayna Ayna söyle bana bu dünyada benden daha güzeli var mı?” Sihirli aynanın ormanda yedi cüceler ile mutlu bir hayat süren Pamuk Prensesi göstermesi hemen hemen her çocuğun hayal dünyasında etkilemiştir. Hemen her çocuk ayna karşısına geçip aynanın konuşmasını isterdi. Çocukluk hayalleri hızla gelişen bilişim teknolojilerinin  desteği ile temelleri atılan akıllı ayna teknolojisi sayesinde gerçek olabilir.

       Akıllı aynaya soracağımız sorular ses tanıma teknolojisi yardımı ile algılanıp internetle karşımıza cevaplar gelecek yada ne giyeceğimizi yüz tanıma teknolojisi yardımı ile deneyip beğeneceğiz.

       Masalın gerçeğe dönüşeceğine şuan uzmanlar öngörülüyor ve yakın zamanda ciddi bir şekilde insanlar tarafından akıllı aynaların kullanılacağı öngörülüyor.

      Akıllı Ayna Hikayesinin Sonu Mutlu Bitecek Mi?

      Akıllı ayna teknolojisi ile her şey günlük gülistanlık değil tabi ki bu akıllı aynaların her teknolojide olduğu gibi olumsuz tarafları da mevcut. Bunlardan biri bana kalırsa en önemlisi mahremiyet sorunu. Akıllı aynanın hacklendiğini düşünürsek banyonuzu yaparken ayna kötü niyetli kişiler tarafından kayıt altına alınabilir. Güvenlik zafiyeti en önemli sorunlardan biri olarak görülüyor.

       Güvenlik zafiyeti şuan kullandığımız akıllı telefonlarda da var buraya ne kadar önlem alabiliyorsak akıllı aynalarda da en az bu kadar önlem alabileceğimizi düşünüyorum. Belki de güvenlik çok iyi seviyeye gelecek bilemiyoruz.

       Sizce masalımız gerçeğe dönüştüğünde sonu mutlu olacak mı?

Nejdet TUT

Nejdet TUT

Merhabalar ismim Nejdet. Ankara doğumlu, Trakya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği mezunu Bilişim Teknolojileri Öğretmeniyim. 8 yıldır 3D Görselleştime ve Grafik Tasarımcısı olarak görev yapmaktayım. Son beş yıldır Hürriyet Gazetesi Ankara Lokasyonunda Reklam bölümünde Sayfa Operatörü ve Grafik Tasarımcısı olarak çalışmaktayım. Seyahat etmek, reklam tasarımları yapmak, Bilimkurgu dizileri izlemek, akvaryum balıkçılığı gibi hobilerim var. Döngü dergimiz için Bilişim Teknoljileri, Tasarım, Kitap, Film ve bazende Tarih alanlarında yazılar ile karşınızda olacağım. Şimdiden sürçülisan edersek af ola. :)

YORUMLAR

YORUM YAP

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır. Yorumunuza yanıt verildiğinde mail ile bilgilendirileceksiniz.