post-thumb

Psikoloji ile İlgilenen Her Bireyin Mutlaka İzlemesi Gereken Filmler Listesi


AKLIM KARIŞTI- Girl, Interrupted

İlaç kullanarak intihara teşebbüs eden Susanna kendi isteği ile bir psikiyatri kliniğinde kalmaya başlıyor. Kendisine sınırda kişilik bozukluğu teşhisi konulan Susanna, klinikte kaldığı 18 ay boyunca hastalığı ve kendisi ile yüzleşme fırsatı buluyor. Susanna’nin bu klinikteki personel ve hastalarla kurduğu etkileşim sınırda kişilik bozukluğunun nasıl ilişki kurduğunu gözlemlemek için iyi bir örnek oluşturuyor. Filmde Susanna’nın antisosyal kişilik bozukluğuna sahip olan Lisa ile olan ilişkisi en çok dikkat çeken unsurlardan biri oluyor. Sınırda ve antisosyal kişilik bozukluklarının semptomlarını inceleyebileceğiniz makul bir film olduğunu söyleyebiliriz.

Süre: 2 saat 7 dakika

Imdb: 7.3/10

Oyuncular:  Winona RyderAngelina JolieClea DuVall 


SİYAH KUĞU- Black Swan

Balerin olan Nina, Kuğu Gölü dansında hem beyaz kuğuyu hem de siyah kuğuyu oynamasını gerektirecek olan başrolü almak için uğraşıyor. Bir yandan seçmelerin stresi içerisinde olan Nina diğer yandan otoriter ve baskıcı olan annesi ile çatışıyor. Beyaz kuğu için ideal bir seçim olan Nina, siyah kuğu için fazla mükemmel bir yapıya sahip olduğu görülüyor. Büyük stres altında olan Nina’nın filmin ilerleyen sahnelerinde gerçeklik ve halüsinasyonları arasındaki farklar gittikçe kapanıyor. Nina’nın yaşadığı bu psikolojik rahatsızlıklara tamamen psikoz diyemesekte psikotik bir kırılma yaşadığını söyleyebiliriz.

Süre: 1 saat 48 dakika

Imdb: 8.0/10

Oyuncular:  Natalie PortmanMila KunisVincent Cassel 


KAYIP KIZ- Gone Girl

Mutsuz giden evliliklerinin beşinci yılında Amy’nin kaybolması üzerine olaylar gelişmeye başlıyor. Antisosyal kişilik bozukluğuna sahip olan Amy’nin, kocası Nick’e karşı kurduğu komployu gerilimin tadına vararak izliyoruz. Film aynı zamanda toplumun evliliğe bakış açısını da eleştiriyor. Antisosyal kişilik bozukluğunun özeliklerini etkileyici bir şekilde sunan Rosamund Pike oyunculuğu ile dikkat çekerken aynı zamanda bu alan ile ilgileneler için ilgi çekici detaylar sunuyor.

Süre: 2 saat 29 dakika

Imdb: 8.1/10

Oyuncular:  Ben AffleckRosamund PikeNeil Patrick Harris 


ÇEKMECELER

Gerçek bir hikayeden esinlenilen filmin konusu küçük yaşlardan itibaren baskın ve otoriter bir babayla büyüyen Deniz’in hikayesini anlatılıyor. Entelektüel olan babasının namus kavramı üzerinde baskıcı tavırları, Deniz’in çoğu zaman yalnız kalması ve büyüdüğü ortam çocukluk gelişimini etkiliyor. Çoklu kişilik bozukluğuna sahip olan Deniz’in kişilikleri ile yaşadığı çatışmalar ve Deniz’in kendi ile yüzleşmesi filmin en can alıcı noktasını oluşturuyor. Ülkemizin de bu tarz cesur ve konuşulmayan konuları gün yüzüne çıkaran filmleri görmek ilgiyi arttırdığını söyleyebilirim.

Süre: 2 saat

Imdb: 7.2/10

Oyuncu:  Ece DizdarTilbe SaranTaner Birsel


KEVIN HAKKINDA KONUŞMALIYIZ-  We Need To Talk About Kevin

Lynne Ramsay tarafından yönetilen filmin konusu hamile kaldıktan sonra çocuğu ile hiçbir bağ kuramayan bir annenin hikayesini anlatıyor. Anne ile bağ kuramayan Kevin’ın geçirdiği zor çocukluk döneminde oluşan kişiliğini gözlemliyoruz. Kevin ilerleyen yıllarda oluşan kişiliğinde etkili olan birçok faktörü gözlemliyoruz. Bu gelişimdeki etkenler anne için zorlayıcı unsurlar oluştururken Kevin içinde zor bir yaşam oluşturuyor. Ezra Miller ve Tilda Swinton’un oyunculukları bu film için tüm övgüleri hak ediyor.

Süre: 1 saat 52 dakika

Imdb: 7.5/10

Oyuncu:  Tilda SwintonJohn C. ReillyEzra Miller 


PARÇALANMIŞ- Split

23 farklı karaktere sahip olan Kevin Crumb’ın 3 kızı kaçırması ile olaylar gelişiyor. Filmde alter karakterlerin birbirleri ile mücadelesini ve farklı kişiliklere geçişini gözlemliyoruz. Her bir karakterin farklı yaşları, farklı işeri, farklı sesleri ve hatta farklı bakışları olduğunu görüyoruz. James McAvay her karakter geçişinde bu bakışları oldukça başarılı bir şekilde yansıtıyor. Çoklu kişilik bozukluğunu konu alan en iyi filmlerden biri ve bu filmden tat alacağınıza garanti verebilirim.

Süre: 1 saat 57 dakika

Imdb: 7.3/10

Oyuncular:  James McAvoyAnya Taylor-JoyHaley Lu Richardson


BİR AMERİKAN SUÇU- An American Crime

Olaylar anne ve babanın işleri için bulundukları şehirden ayrıldıklarında kızlarını komşularına bırakmaları ile başlıyor. Kızlara bakması için komşularına belli bir ücret ödüyorlar ve bu üret bir süre sonra kesiliyor. Aldığı ücretin kesilmesi üzerine Baniszewski tüm öfkesini Sylvia’ya yönlendiriyor. Hakkında iftiralar çıkartıyor, dövüyor, bir bodrum katına kapatıp işkenceler yapıyor ve hatta Sylvia’nın yaşıtlarına bu işkenceleri devam ettiriyor. Toplum dinamiğinin ürkütücü yanlarını gördüğümüz bu filmde kendinizi insanların nasıl bu kadar zalim olabileceklerini düşünürken bulabilirsiniz.

Süre: 1 saat 38 dakika

Imdb: 7.3/10

Oyuncular: Ellen PageHayley McFarlandNick Searcy 


CAN DOSTUM- Good Will Hunting

Will Hunting’in tutuklanmasının ardından matematik profesörü onun matematiksel yeteneğini kullanabilmek için mahkeme ile anlaşarak Will’e terapi aldırıyor. Will’in terapi sırasında psikiyatrist ile ilişkisini, başlardaki direncini ve psikiyatristin bu direnci kırmasını inceleyebilirsiniz. Bu film bir psikiyatristin bir danışana yaklaşımlarını çok rahat biçimde gözlemleyeceğiniz ve eleştirebileceğiniz en iyi filmlerden biridir.

Süre:2 saat 7 dakika

Imdb: 8.3/10

Oyuncular:  Robin WilliamsMatt DamonBen Affleck