post-thumb

ORTA YAŞ KRİZİNDE "DÜNYA"


Son günlerde NASA’nın uzayda yaptığı çalışmalarla dikkat çeken bir başlık “Dünyamızın ne kadar yaşı kaldı?” veya bilimsel anlamda “Orta Yaş Krizinde “DÜNYA”. Aslında bu sorunun cevabını net olarak kimsenin veremeyeceğini bilmekle birlikte yapılan bilimsel araştırmalar ile dünyamızın yaşını hesaplayabiliyoruz. Bu argümanlardan yola çıkarak dünyanın ne kadar zamanı kaldığı ile ilgili tahminsel veriler ortaya konabiliyor. Gelin ilk olarak dünyamız kaç yaşında ve bu nasıl hesaplanmış buna bakalım.

Dünyanın yaşı, bilim insanlarına göre 4.54 milyar yaşında. Araştırmacılar bu veriye fosiller üzerinde çalışmalar yaparak ulaşmıştır.

Bir başka araştırma ekibi ise bilinen en eski dünya kabuğuna ait minerallerin yaşı üzerinde jeologların yaptığı radyometrik yaş tayini ölçümleri sonucunda ortaya çıkartılmıştır.

Dünyanın yaşını ilk olarak en yakın tahmin eden ise 20. Yüzyılda yaşayan Clair Patterson isimli bir araştırmacıdır. Patterson zirkon  kristallerindeki uranyum miktarından uranyum-kurşun tarihlendirme yöntemi kullanılarak yapılan tahminlere göre bu minerallerin yaşı yaklaşık olarak 4,374 milyar yıl. Yeryüzündeki bir mineralin yaşı Dünya’nın kendisinden daha büyük olamayacağı için Dünya’nın yaşı da en az 4,374 milyar yıl olmalıdır.Orta yaş krizinde “Dünya”

Bu araştırmalara göre dünya hayatının yarısından fazlasını tamamlamış vaziyette .

Dünya insan hayatına göre 50 yaşında ve orta yaş krizi yaşıyor. 60’ına geldiğinde ise tıpkı insanlar gibi su kaybetmeye başlayacağı ifade edilenler arasında.

Yine araştırmacılara göre güneş ilerleyen zamanlarda daha fazla ısınacak ve bu nedenle dünya üzerinde buharlaşma artacak. Böylece de bitkilerin hayatta tutan karbondioksit azalacak. Bu da bitkilerin yok olmasına neden olacak.

Bitkilerin yok olması ile birlikte  kalan canlıların besin zinciri değişmeye başlayacak ve yavaş yavaş hayvanlar ve insanlar yok olacak.

Son olarak 70 yaşına geldiğinde ise Dünya’da yaşayan son canlılar mikroplar da yok olacak ve Dünya tamamen canlılardan arınacak.

NASA’nın yaptığı çalışmalara göre  güneş ışınları nedeniyle yerküre oksijensizleşiyor. Ancak oldukça yavaş olan bu süreç günlük yaşamı etkilemiyor. Yapılan modellemede günümüzden tam 1 milyar yıl sonra yani tarihler 1,000,002,021'i gösterdiğinde oksijen miktarı yaşanamayacak seviyelere inecek. Araştırma ekibinden Kazumi Ozaki, geliştirdikleri modeli 400 bin kez çalıştırdıklarını söyledi. Dünya yaklaşık 2.5 milyar yıl önce oksijen zengini bir gezegen olmuştu.

 Oksijensizleşmeye bir milyar yıl var ancak insanlığın önündeki en büyük tehlike küresel ısınma ve beraberinde getirdiği iklim değişikliği. Dünya sanayi öncesi döneme göre 1.5 derece daha sıcak.

 Son olarak ünlü fizikçi Stephen Hawking yaşayacak yeni bir gezegen bulunmazsa insanoğlunun Dünya'da 1000 yıldan az ömrünün kaldığını vurguluyor.

Şimdilerde 50 yaş sendorumu yaşayan dünyamızı yine insanlığın korumaktan başka çaresi gözükmüyor

Rabia ÇETİNDOĞAN

Rabia ÇETİNDOĞAN

YORUMLAR

YORUM YAP

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır. Yorumunuza yanıt verildiğinde mail ile bilgilendirileceksiniz.