post-thumb

Hangisi Daha Tehlikeli, Doğal Zekâ Mı? Yapay Zekâ Mı?

            

            Yapay Zeka ve Doğal Zekaya kısaca değinip yapay zekanın ortaya çıkışını, kullanım yerlerini, çalışma mantığını, örneklerine ve Alan Turing Testine değinip hangisinin daha tehlikeli olduğuna karar verelim.

            Doğal Zeka Nedir?

                Doğal Zekâ (İnsan Zekâsı) kısaca, insana has olduğunu varsaydığımız yüksek zihinsel aktiviteler olarak tanımlayabiliriz. Buna ek olarak da farklı zekâ türlerinden söz edilmektedir. Prof. Howard Gardner çoklu zekâ kuramınına göre 8 zekâ türünden söz edilir. Daha sonra bu alanda yapılan çalışmalar zekâ türlerinin daha fazla olduğu saptanmıştır. Kısaca 8 zekâ türleri, Dilsel Zekâ, Sosyal Zekâ, Mantık - Matematik Zekâsı, Mekânsal Zekâ, Dışa dönük Zekâ, İçe dönük Zekâ, Doğal Zekâ, ve Duygusal Zekâdır.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay Zeka, belli görevleri yerine getirmek için insan zekâsını taklit eden ve topladıkları bilgilere göre yinelemeli olarak kendilerini iyileştirebilen sistemler veya makineler anlamına gelir. Daha basit anlamda yapay zeka insan gibi düşünebilen, problemleri çözebilen ve hareket edebilmeyi amaçlayan teknolojidir.

Yapay Zeka kavramının fikir babası diye kabul edilen Alan Turing MAKİNELER DÜŞÜNEBİLİR Mİ? diye sorusunu ortaya atıp tartışmayı başlatarak yapay zekanın gelişim serüvenini başlatmıştır. 

Yapay Zekanın Tarihi Nedir? Yapay Zeka Alan Turing ile İkinci Dünya Savaşı yıllarında modern bilgisayar bilimi ile birlikte ortaya çıkmıştır.

Alan Turing, Nazilerin Enigma makinesinin şifre algoritmasını çözmeye çalışan matematikçilerin en ünlü olanlarından biri olup Heath Robinson, Bombe Bilgisayarı ve Colossus Bilgisayarları, Boole cebirine dayanan veri işleme mantığı ile Makine Zekâsı kavramının oluşmasına sebep olmuştur. Zaman içinde kişisel bilgisayarlara doğru evrilen bilgisayarlardan ayrılan yapay zeka daha dar bir alanda ilerlemesini sürdürmiş ve bugüne kadar gelmiştir.

Yapay Zeka Örnekleri Nelerdir?

Yapay Zeka örnekleri çok sayıda var ve konumuzdan sapmamak için basit birkaç örnek verip asıl konumuz olan yapay zekanın temel çalışma prensibi olan Alan Turing Testimizden bahsedeceğiz.

Google arama motoru en popüler yapay zeka örneklerinden biridir. Bizler daha kelime yazmayı  bitirmeden Google yapa zekası “bunu mu demek istediniz?”  diyerek bize kelimeyi tamamlamayı önermesi yapay zeka örneğidir.

Bir başka örnek ise fotoğraf çekilirken makinenin sizi otomatik olarak bulması ya da sosyal medya da fotoğraf paylaşımı yaparken etiketleme yaparken insanları fark edip diğer objelerden ayırabilmesi bir başka yapay zeka örneğidir.

Alan Turing Testi Nedir?

Makalemizin ana konusuna gelmeden Yapay Zekânın temelinden yani Alan Turing Testinden bahsetmemiz gerekiyor.

En basit kavramıyla ALAN TURİNG TESTİ bir makinenin düşünüp düşünmediğini söylemenin mantıksal olarak mümkün olup olmadığını test etmektir. Bir başka deyişle bir bilgisayar insan gibi davranabilir mi? bunu test etmeyi amaçlar.

Alan Turing Testinde, Soru soran bir kişi cevap veren iki kişi bulunur. Cevap verenlerden biri gerçek kişi iken diğeri  yazılım (makine) bulunmaktadır. Soru soran kişi bir duvar arkasında soruyu iletir. Burada test edilen makinenin insan gibi cevap verebilmesidir.

Turing Testinde sorulan bazı sorular şunlardır?

-          Kış mevsimin ayları nelerdir?

-          Dün Akşam yemeğinde ne yedin?

-          36 sayısının üssü kaçtır?

-          Çocukluğunda ağaçtan düştün mü?

-          Hiç aşık oldun mu?

-          Karbon elementinin simgesi nedir?  Vb.

Bu sorulara yapay zeka ne zaman ki insan gibi cevap verirse bu test geçmiş olur. O zamanlar bu testi hiçbir zaman geçilemeyecek diyen bir grup ve karşısında ilerde bu testi geçecek başka bir grup bulunuyordu. O zamanlar belki test geçilmesi çok zor iken bugün çok daha iyi sonuçlar alınıyor belki de yakın gelecekte test geçilecek.

Peki o zaman ne olacak? İnsan gibi düşünen makineler olduğu zaman bizlerin hayatını kolaylaştıran teknoloji mi? olacak yoksa bizleri esir eden robotlar mı?

Yapay Zekâ Çalışma Mantığı nasıldır?

Yapay zekâ insanı taklit etmeye çalıştığını insan gibi düşünmeye çalıştığını ifade etmiştir. Şuan makineler bizim verdiğimiz bilgiler kadar hareket edebiliyor.  Bizlerden bir kere öğrendiğinde bizleri alt edebilecek veriyi işliyor.

Yapay zekâ en basit çalışma mantığıyla her şeyi öğreten insandır.

Satranç, Go gibi insan zekâsının; poker gibi yüz ve mimiklerin ön planda olduğu oyunlarda dünya şampiyonlarını yapay zeka insan zekasını müsabakalarında yendi. İnsan zekâsı yenildikten sonra henüz yapay zekâya karşı bir daha galip gelemedi ve gelecek gibide durmuyor.   

Tarafını Seç? Yapay Zeka mı? Doğal Zeka mı?

Yapay Zekâ: Gelecekte bütün sektörlerde işleri ele geçireceğim sizleri işsiz bırakacağım.

Doğal Zekâ: Nükleer bombalar yaparak binlerce insanın ölmesine, sakat kalmasına ve doğaya zarar verdim. İlerde de zarar vermeye devam edeceğim.

Yapay Zekâ: Gelecekte neler tüketeceğinize, neler giyeceğinize, nasıl üreteceğinize, nasıl çalışacağınıza, nasıl düşüneceğinize ben karar vereceğim. Şimdiden başladınız bile farkında değilsiniz.

Doğal Zekâ: Dünya Savaşlarını çıkardım. Milyonlar öldü ve ölmeye devam edecek. Daha da savaşlar çıkartacağım.

Yapay Zekâ: Şuan emekleme dönemindeyim biraz daha büyüyüp gelişirsem 3. Dünya savaşını ben çıkartacağım.

Doğal Zekâ: Dünyanın dengesini bozup küresel ısınmaya sebep oluyorum bu daha iyi günleriniz ilerde birçok ülke sular altında bırakacağım.

Yapay Zekâ: Stephan Hawking doğru söylüyor sizi yeryüzünden silebilirim. Henüz bunun kararını vermedim belki de sizleri kölem yapabilirim.

Doğal Zekâ: Yapay Zeka teknolojisine kötülüğü ben öğreteceğim. Yukardaki tüm felaketleri benden çıkacak.

Yazımızın sonuna geldik sizce hangisi daha tehlikeli?


Okunma Sayısı:

Nejdet TUT

Nejdet TUT

Merhabalar ismim Nejdet. Ankara doğumlu, Trakya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği mezunu Bilişim Teknolojileri Öğretmeniyim. 8 yıldır 3D Görselleştime ve Grafik Tasarımcısı olarak görev yapmaktayım. Son beş yıldır Hürriyet Gazetesi Ankara Lokasyonunda Reklam bölümünde Sayfa Operatörü ve Grafik Tasarımcısı olarak çalışmaktayım. Seyahat etmek, reklam tasarımları yapmak, Bilimkurgu dizileri izlemek, akvaryum balıkçılığı gibi hobilerim var. Döngü dergimiz için Bilişim Teknoljileri, Tasarım, Kitap, Film ve bazende Tarih alanlarında yazılar ile karşınızda olacağım. Şimdiden sürçülisan edersek af ola. :)

YORUMLAR

YORUM YAP

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır. Yorumunuza yanıt verildiğinde mail ile bilgilendirileceksiniz.