post-thumb

GURUR ve ÖNYARGI - Jane Austen | Filmi Yapılmış Kitaplar 2

Herkese yeniden merhaba!

    Bu yazımda size erkek yazarların hakim olduğu bir dönemde dünya edebiyatına klasik pek çok eserler bırakabilirmiş bir kadın yazarı anlatmak istiyorum; Jane Austen. Yüksek-orta sınıf bir İngiliz ailede büyüyen Austen, romanlarında kendi bildiği çevreyi anlatmış ve çevresine ilişkin eleştirilerini kendi kitaplarında dile getirme fırsatı bulabilmiş bir yazar. Eserlerinde orta-yüksek sınıf mensubu, başarılı bir evlilik yapması beklenen İngiliz genç kadınlarının hayatlarını kağıda döken yazarın pek çok kitabının da sinemaya dizi ya da film olarak uyarlandığını görebiliyoruz.

    Gurur ve Önyargı, ya da yayımlanan diğer adı ile "Aşk ve Gurur", Jane Austen'in kimliğini ve dönemin şartlarını yansıtan en önemli eserlerinden biri. Aynı zamanda bu kitabın Austen'in yaşayamadığı aşkı anlattığını, ana karakterlerden olan ve önyargıyı temsil eden Elizabeth Bennet'in, Jane Austen'i de temsil ettiği, olmasını istediği şekilde kendi hikayesini anlattığı da söylenir. 41 yıllık yaşantısı boyunca hiç evlenmeyen Austen'in her romanını mutlu sonla bitirmesi hem ironik hem de bu tezi destekler nitelikte bir durum olabilir.

     Ana karakterlerden biri olan Elizabeth Bennet, orta-yüksek sınıf mensubu beş kız çocuklu ailenin ikinci çocuğudur. Babası toprak sahibi olsa da o dönem İngiltere'sinde kadınlar miras alamadığından Mrs. Bennet, kocası öldüğünde, oturdukları evin kocasının yeğeni olan Mr. Collins'e kalacağından büyük endişe duyar ve bu sebeple kızlarının varlıklı erkeklerle başarılı evlilikler yaparak hayatlarının kurtulmasını ister. Annesinin aksine Elizabeth aşık olup da evlenmek istemektedir. (Bu senaryo size tanıdık geliyor mu?😄 İzleyenler bilir, ben bu kitaptan zaman zaman bazı bölümlerde "Fazilet Hanım ve Kızları" dizisi tadı aldım.)

    Muhitleri Netherfield'a varlıklı bir ailenin oğlu olan genç ve yakışlı Mr. Bingley'in taşınmasıyla Mrs. Bennet kızlarının hayatının kurtulması konusunda büyük bir fırsat elde eder. Mr. Bingley'in kızlarından birisiyle yakınlaşması için partiler, geceler ve davetler düzenler. Hikayenin ana karakterlerinden diğeri olan ve gururu temsil eden, soğuk görünüşlü Mr. Darcy ile Elizabeth'in tanışmasının da bu sayede olduğunu görebiliyoruz ve onun hikayesini de dinleme fırsatı buluyoruz. Aynı zamanda kitapta olay örgüsünü etkileyen, ana karakterler dışında, Mr. Collins, Mr. Wickham, Mr. Bingley  gibi pek çok kişi de mevcut.

    Eserdeki karakterlerin sayıca fazla olması nedeniyle başlarda zaman zaman geriye dönüp "Kim, kimdi?" diye baktığım olsa oldu. Anlatımı ve üslubu oldukça basit, akıcı ve anlaşılırdı. Karakterlerin hepsinin birbiriyle ilişkili olması, zaman zaman entrikaların dönmesi nedeniyle pembe dizi tadı alsanız da Austen'i anladıktan sonra  klasik bir aşk romanı gibi görünen kitabın yazdığından daha derin bir anlama sahip olduğunu, kadının toplumdaki yerini nasıl eleştirdiğini fark edebilirsiniz. Dünya edebiyatının klasikleri arasına girmiş bu eseri, aşk romanlarına ilginiz yoksa okurken biraz sıkılabilmeniz olası. Romantik kitapları ve mutlu sonları seviyorsanız bu kitap muhakkak kütüphanenizde bulunması gereken sizi tatmin edebilecek eserlerden biri.

    Gurur ve Önyargı'nın dizi ve film olmak üzere pek çok farklı uyarlaması yapıldığı görebilirsiniz. Ben 2005 yapımı, başrollerini Keira Knightley ve Matthew Macfadyen'in paylaştığı filmi izleme fırsatı buldum. Cast ekibinin benim hayalimdekinden daha farklı olduğunu gözlemlesem de kitaptaki sahnelerin çoğu birebir yansıtılmıştı, oyuncu seçimleri dışında kitapla pek fark göremedim. Film akıcıydı, izlerken sıkılmadım. Filmin afişini ve fragmanını sizin için aşağıya bırakacağım. Kitapla kalın!

Yayın yılı: 2005
IMDB Puanı: 7,8Bir kitap en iyi arkadaştır. Bugün için ve ebediyen ~ M. F. TupperOkunma Sayısı:

Begüm Nur Karagöz

Begüm Nur Karagöz

Erciyes Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü üçüncü sınıf öğrencisiyim. 4 yaşında okumayı öğrendiğimden beri 16 yıldır kitapları okumayı ve onları okuduktan sonra yorumlamayı çok seviyorum. Boş zamanlarımı okuyarak ve bileklik yaparak ve ilgi duyduğum konuları araştırarak geçiriyorum. Film izlemek, bileklik yapmak, araştırma yapıp üzerine yazılar yazmak ilgilendiğim hobilerim. Kitaplar benim için ormandaki birer ağaçlar ve her ağacın içinde dahil olabileceğim farklı dünyalar mevcut. Kitaplar sayesinde seyahat etmeden pek çok kurgu ya da gerçek mekanı, kültürü ve insanı tanıma olanağı buluyorum. Sosyolojik ve psikolojik bakımdan gelişebilmek için kitaplar, benim için çok önemli.

YORUMLAR

YORUM YAP

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır. Yorumunuza yanıt verildiğinde mail ile bilgilendirileceksiniz.