post-thumb

THE FLU

YÖNETMEN: Kim Sung-SU
SENARYO: Lee Young-Jong, Kim Sung-Su
TÜR: Dram, Aksiyon, Gerilim
YAPIM YILI: 2013
SÜRE: 121 dk
ÜLKE: Güney Kore
İMDB: 6.7/10
OYUNCULAR: Jang Hyuk, Soo Ae, Park Min-Ha, Yu Hea-Jin, Ma Dong-Seak, Lee Hee-Joon, Lee Song-Yeob

                                         
    Güney Kore dizi yapımında olduğu gibi film yapımında da gelişmekte olan bir ülke. Romantik dizileri günümüzdeki gençler arasında sıklıkla tercih ediliyor. Aynı zamanda müzik sektöründe de hızla dünyada kendilerinden söz ettiriyorlar.
   

2013 yapımı The Flu filminin yönetmenliğini Kim Sung-Su yapmıştır. Lee Young-Jong ile senaryosunu üstlenen Kim Sung-Su’nun filminin konusu şu sıralar adıyla dikkat çeken corona virüsünün gelişim süreciyle benzerlik göstermektedir.

Oyunculuk ve görüntü kalitesi oldukça iyi olan film aksiyon ve gerilimin sınırlarını zorlar nitelikte. Heyecanımızı taze tutmayı başarmasının yanında dramın dozunu kaçırmayan film bir çeşit virüsün Kore’de yayılımını konu alıyor. Bir grup göçmenin konteynerle Kore’nin Bundong şehrine gelmesiyle virüs hızla yayılmaya başlıyor. Konteynırda bir kişi kanında antikor bulundurmasından dolayı hayatta kalıyor.
    H1N5 virüsü diğer adıyla kuş gribi olarak bilinen virüs insanları enfekte edip hızla yayılıyor. Bu dakikadan sonra Bundong da bulunan herkes potansiyel olarak enfekte konumunda ve bu durumdan dolayı kamplara tecrit ediliyorlar. Kampta insanlar ilk olarak görsel muayeneden geçiriliyorlar sonrasında yapılan testlerle kontaminasyon durumu belirleniyor. Test sonuçları negatif çıkarsa kampı terk edebilecekler. Fakat bu durumun tehlikeli yanı enfekte olan insanlar ile olmayan insanları bir arada bulundurmaları.
     48 saat sonra enfekte olmayan insanların serbest bırakılması gerekirken virüsün kamp alanında çok hızlı yayılmasından kimseyi kamp dışına çıkarma tehlikesini göze alamıyorlar. Hastalığın henüz tedavisi bulunmamışken tüm enfekte olan insanlar bir araya toplanıyor ve yakılarak öldürülmesi korkunç bir görüntüye sebep oluyor. Kamp alanındaki insanların serbest bırakılmaması ve hastalığın tedavisinin olmadığını öğrenmeleri üzerine isyan çıkıyor. Bundong halkı sınırlara doğru hareket etmeye başlıyor. Bu durumun Kore’yi aşması ve dünyaya yayılma tehlikesinden Amerika’nın olaya el koyması ve “temiz şehir” operasyonu başlatması üzerine Kore başkanı kendi insanlarını korumak için Amerika füzelerine karşı uçak savar füzelerini hazırlatıyor.
   Bu sırada küçük bir kıza antikor enjekte edilmesi ve kızın iyileşme göstermesi virüsü durdurabilme potansiyeli olduğundan Amerika füzeleri geri çekiyor. Heyecanın doruklarına ulaştığımız bu görüntüler tüyleri diken diken etmesinin yanında Kore’nin milliyetçi tutumu oldukça etkileyici.
  Bulaşıcı bir virüsü konu alan Amerika yapımı başka bir film olan Contagion’u da izlemenizi tavsiye ederiz. İyi seyirler..


Okunma Sayısı:

Büşra Erbaş

Büşra Erbaş

İnönü Üniveristesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik bölümü öğrencisiyim. Mesleki anlamda kendimi geliştirebilmek adına çeşitli kurumlarda staj yaptım. Aynı zamanda bir dönem Pdr Topluluğunun yönetim ekibinde yer aldım. Resim çizmek benim için bir tutku haline geldi ve bu tutkumu devam ettirebilmek için resim eğitimi almaktayım. Yapmayı en çok sevdiğin diğer şey ise beni kendine özgü dünyasına çeken filmler izlemek ve bu filmleri yorumlamak.

YORUMLAR

  1. Aysun Gürgör
    4.02.2021 08:27:56

YORUM YAP

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır. Yorumunuza yanıt verildiğinde mail ile bilgilendirileceksiniz.