post-thumb

KÖPEK GİBİ BÜYÜTÜLMÜŞ ÇOCUK

köpek gibi büyütülmüş çocuk

“Bir çocuk psikiyatristinin not defterinden sıra dışı öyküler”

    Kitabın üzerinde yazan alıntıyla başlamak istedim çünkü kitapta daha önce hiç duymadığınız gerçekten de sıra dışı olan on iki vaka anlatılmaktadır. Dr. Bruce Perry’nin kaleminden çıkan bu hikayelerde erken yaşlarda travma ve istismara maruz kalmış çocuklar anlatılmaktadır. Dr. Perry özellikle travma ve istismarın çocuklar üzerinde nasıl izler bıraktığını ve bu çocukların tedavisinde çocuklara nasıl yaklaşılması gerektiğini kitapta önemle anlatmaktadır.

    Dr. Bruce Perry hakkında biraz bilgi vermek istersem, Columbine lisesi katliamı, Oklahoma şehir bombalaması, Waco kuşatması ve YFZ Ranch gözaltı davaları da dahil olmak üzere travma geçirmiş çocukları kapsayan birçok yüksek profilli olaya danışmanlık ve uzman şahitlik yapmıştır. Klinik araştırma ve uygulamaları, çocuklarda, ergenlerde ve yetişkinlerde travmanın uzun vadeli etkilerini incelemeye odaklanmış ve çocukluktaki travmatik olayların beynin biyolojisini nasıl değiştirdiğini açıklamakta etkili olmuştur.

köpek gibi büyütülmüş çocuk

    Öncelikle erken yaşlarda yaşanılan travma ve istismarın çocuklar üzerinde bıraktığı izlerden bahsetmek istiyorum. Erken yaşlarda çocuklar savunmasız ve travmaya açık bir durumdadırlar. Beynimizin %85’inin ilk üç yaşlarda oluştuğu dikkate alınırsa bu yaşlarda yaşanılan travmaların bıraktığı izlerin daha büyük olacağını görebiliriz. Bu yaşlarda ihmal edilen çocuklar zihinsel ve bedensel olarak yaşıtlarına göre daha geride kalmaktadırlar. Sevgi görmeyen, dokunulmayan yani ihmal edilen çocukların beyinleri büyüme hormonı salgılamak için gerekli komutu almamaktadır. Dr. Perry; dokunmanın, kucağa alıp sallamanın, sırtını şefkatle okşamanın çocuklar üzerindeki hem gelişimsel etkilerinden bahsederken aynı zamanda tedavilerde de bunları kullanmaktadır. Dokunma ve sevgi bebeğin sosyal, bilişsel ve fiziksel gelişimi için gerekli olduğuna vurgu yapılmaktadır.

    Kitapta anlatılan vakalarda ihmal ve travmalara maruz kalmış çocukların yaşam öyküleri özellikle gelişimsel hikayelerine dikkat çekilmiştir. Çocukların bu dönemlerde yaşadığı problemin kişiliğini nasıl şekillendirdiği on iki vakada anlatılmaktadır. Yaşamlarının aynı evresinde aynı ihmale uğramış fakat çocukluğunun çok kısa bir döneminde sevgi gören bireyin tedavisinin hızla geliştiğine tanık olurken diğer çocuğun katile dönüşmesine tanık olabiliyoruz.

    Kitaptaki vakalar dört yaşında başlayıp altı yaşına kadar süren cinsel istismara maruz kalan Tina, annesinin gözlerinin önünde öldürülmesine tanık olan ve annesinin ölü bedeniyle üç gün geçiren Sandy, kendi içlerinde kurdukları sistemle yaşayan Davidian çocukları, annesinin sevgi görmemesinden dolayı kendisine sevgi göstermemesi üzerine gelişemeyen Laura, annesinin her gün onu evde tek bırakıp dışarı çıkıp akşam eve gelmesiyle artık hiçbir şey hissedemez hale gelen Leon, çocuk yetiştirmeye dair hiçbir şey bilmediği için bakıcısı tarafından bir köpek kafesinde büyütülen Justin gibi akıl almaz hikayelerden oluşmaktadır.

köpek gibi büyütülmüş çocuk

    Dr. Perry’nin hastaların tedavilerinde kullandığı farklı teknikler ilgi çekmektedir. Kimi zaman ailelerin alışık olmadığı teknikler kullansa da olumlu gidişat herkesi memnun etmektedir. Hastalarına yaklaşırken oldukça dikkatli özellikle ilk iletişime dikkat eden, güvenli bir ortam kuran aynı zamanda kontrolün onlarda olduğunu hissettirmeye önem vermektedir çünkü etkili bir tedavi için hasta ile psikiyatrist arasındaki ilişki önemli bir noktadır. Bu konuda hastalara ya da danışanlara nasıl yaklaşılması gerektiği, onlarla iletişimde dikkat edilmesi geren noktaların neler olduğu hakkında birçok ipucu vermektedir. Ebeveynler, danışmanlar ve psikiyatristler için kitap dolu bir bilgi kaynağı olmaktadır.

    Son olarak söyleyebilirim ki bir çocuğun geçmişini değiştiremeyiz ama daha sağlıklı bir hayat sürmelerine yardım edebiliriz. Bu kitap herkes için makbul bir yol gösterici olacaktır.


Okunma Sayısı:

Büşra Erbaş

Büşra Erbaş

İnönü Üniveristesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik bölümü öğrencisiyim. Mesleki anlamda kendimi geliştirebilmek adına çeşitli kurumlarda staj yaptım. Aynı zamanda bir dönem Pdr Topluluğunun yönetim ekibinde yer aldım. Resim çizmek benim için bir tutku haline geldi ve bu tutkumu devam ettirebilmek için resim eğitimi almaktayım. Yapmayı en çok sevdiğin diğer şey ise beni kendine özgü dünyasına çeken filmler izlemek ve bu filmleri yorumlamak.

YORUMLAR

YORUM YAP

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır. Yorumunuza yanıt verildiğinde mail ile bilgilendirileceksiniz.