post-thumb

ÇOCUKLARDA DUYGU TANIMLAMASI VE FARKINDALIK

Alya’nın maceraları
    Alya adında tatlı mı tatlı güzel mi güzel bir çocuk varmış. Alya macerayı seven, araştırmacı ve aynı zamanda çok da meraklı bir çocukmuş. Büyüklerin dünyasını anlamakta ise zaman zaman zorlanırmış. Çünkü Alya’ya göre hayat karmaşıklığa fırsat bırakmayacak kadar yaşanılası ve bir o kadar da kısaymış.
çocuk ve korku
    Alya’nın kimseye söylemediği ama zaman zaman merakını gidermek için gittiği bir duygu dağı varmış. Büyükleri anlamak için, buraya gidip o kudretli dağa sorular sorar cevabını alır ve her gün biraz daha büyüklerin dünyasını anlamaya çalışırmış. Yine bir gün Alya oyuncaklarıyla oynarken annesi ve komşu teyzelerin konuşmalarına kulak misafiri oluvermiş. Büyük büyük teyzeler korku diye bir şeyden bahsediyorlarmış. Demek ki büyüklerde bir şeylerden korkabilirmiş.
Korku konusu Alya’nın da çok yabancı olmadığı bir konuymuş aslında, gök gürültüsü olduğunda annesinin yanına koşturması korkudan kaynaklıymış Alya bunu farkedince başka nelerden korktuğunu düşünmüş ve bunun için bir liste hazırlamış;
Alya’nın Korku listesi:
Böcekler
Gök gürültüsü
Yalnız kalmak
Karanlık
Şimdilik aklına gelenler bunlarmış. Alya Duygular Dağı’na gitme zamanı diye düşünmüş. Çünkü yazarken bile yazdıkları şeylerden ürküyormuş. Böylece Duygu Dağı’nın yolunu tutmuş.
çocuk ve korku

O dağ; heybetli görüntüsünün altında şefkat barındıran, Alya’nın sorularını cevaplayan bir tanecik dağıymış. Alya listesiyle beraber dağa varmış.
Dağ’dan gelen bir ses napıyorsun küçük dostum Alya? Olmuş.
Alya ise size bir şey sormaya geldim diye yanıtlamış?
Dağ küçük bir tebessümden sonra;
“Sor bakalım” demiş.
Alya: Korku nedir? Ben bugün annem ve büyük teyzelerden duydum, sonra üstüne kendi korktuklarımı düşündüm hatta unutmayayım diye not aldım size sormak için, diyip kağıtta yazanları okumuş.
Dağ:
“Sevgili Alya, korku bir duygudur. Hatta en temel duygularımızdan bir tanesidir. Sende veya büyüklerinde olması çok normaldir diye yanıtlamış.
Ama bu korkular senin hayatını etkileyecek boyutta olduğunda bunu durdurmak senin elinde çünkü bu duyguyu zihninde yaratan sensin demiş.

Alya heyecanla atılmış:
“Nasıl yani?”
Dağ yanıtlamış:
Mesela karanlık korkunu ele alalım. Karanlıkta ne olabilir? Aslında ışıklar varken odanda ya da bulunduğun yer her neresi ise ışık olmadığında karanlık dediğin yerde aynı şeyler devam edecektir, mantıklı ve doğru olan budur değil mi?
Alya;
Hıımm. Evet devam etmesi gerekir aslında diye cevaplamış.
Dağ devam etmiş, peki o zaman korku bizim zihnimizde ürettiğimiz bir şey olmaz mı?
Alya:
Evet diye yanıtlamış. Yani aslında ben karanlık olduğunda sanki korkacak bir şey var diye düşünmesem korkmam sanırım doğru mu anladım? Diye sormuş
Dağ:
Evet bazen böyle mantıkla açıklayamadığımız ama bizi korkutan şeyler olabilir bu çok normaldir. Bazende tedbir almanı gerektiren korkutucu şeyler olabilir. Mesela böcekler yazmışsın.
Alya: Evet
Dağ:
Mesela böcek korkusu tedbir gerektiren korkulardandır böcek zehirli olabilir, seni sokabilir ve bunun etkileri büyük olabilir. Böcek gördüğünde annene söyleyerek hayvana zarar gelmeden tabi sana da zarar gelmeden ortamdan uzaklaşmasını sağlayabilirsin. Ama bu korku seni sürekli rahatsız edecek kadar çok olmaması kaydıyla tabiki doğaldır. Eğer seni sürekli rahatsız edecek şekildeyse de bir çözümümüz var..
Alya:
Nedir o? Diye heyecanla atılmış.
Dağ:
Şimdi korkularının olduğu liste elinde kalsın yeni bir sayfa aç; korkularından birini seç ve bu korkunun sende uyandırdığı hissi resmet. Bitirdiğinde seslenebilirsin.
Alya:
Karanlık korkusunu seçmiş ve bunun için kocaman büyük siyah bir yuvarlak yapmış. Bitti diye heyecanla atılmış.
Dağ:
Hadi şimdi o korkunu hapsedelim. Unutma duygularımız biz izin verdiğimiz sürece gün yüzüne çıkar. O siyah yuvarlağı bir kare içine al ve demir parmaklıklar çiz. Çok güzel çizdin, harikasın. Tüm çocuklar çok güzel resim yapar biliyor musun? Sende çok güzel çizdin. Parmaklıkların üzerine bir de kilit koy. Bu kilidin anahtarı sende sen ne zaman istersen o zaman açarsın, istemediğin sürece o orda kilitli kalacaktır. Şu an nasıl hissediyorsun?
Alya:
Güvende hissediyorum ve korku duyguma hakim olduğumu biliyorum. Çok teşekkür ederim.
Dağ:
Bir şey değil ne zaman istersen, hangi konuda istersen gelip benimle konuşabilirsin, bu yaptığımızı diğer korkuların içinde uygulayabilirsin. Tedbirli olmak kaydıyla tabiki. Görüşürüz Alya.. diyip uykuya dalmış dağ.
çocuk ve korku
Alya’da evine dönmüş çoktan. Dağ ile görüşmeleri her zamanki gibi güzel geçmiş neler öğrendiğini gözden geçirdikten sonra uykusuna huzurla dalmış..
Evet çocuklar Alya’nın yaptığı etkinliği sizlerde kendiniz için yapabilirsiniz. Sormak istediğiniz konular olursa sizde dağa danışabilirsiniz. Yorumlara yazmanız yeterli mümkün olduğunca çok soruya cevap vermek için sizleri bekliyor olacak.
Evet sevgili ebeveynler; bizler de çocuklarımızın dağı olabilir, onların problemlerini çözmek için bu şekilde yaklaşabiliriz. Sevgiyle kalın..
Okunma Sayısı:

Burcu BOZKURT

Burcu BOZKURT

Psikolojik Danışman İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra çeşitli özel okullarda Okul Psikolojik Danışmanı olarak görev yaptım. Bireysel seanslara ağırlık vermek ve eğitimlerime yoğun bir şekilde devam etmek amacıyla eğitim sektöründe hali hazırda devam eden çalışma hayatına ara verdim ve bu süreçte EMDR Terapi eğitimini tamamladım. Lisans eğitimi süresince çeşitli eğitimlere katıldım ve eğitimlere katılım ve kendimi geliştirme sürecim aktif olarak devam etmektedir.

YORUMLAR

YORUM YAP

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır. Yorumunuza yanıt verildiğinde mail ile bilgilendirileceksiniz.