post-thumb

Dikkat Çeken Konuları İle Az Bilinen Türk Filmleri


SOFRA SIRLARI

Ümit Ünal’ın yönetmenliğini ve senaristliğini yaptığı filmin konusu hayatını kocasına adamış Neslihan’ın iç dünyasını konu alıyor. Bir ev kadının intikamını ve seri katile dönüşmesini gerilimin tanıda vararak izliyoruz. Aynı zamanda Demet Evgar’ın usta oyunculuğu ile bu gerilim harmanlanması filme bambaşka bir bakış açısı katıyor. Şehre yeni atanan hırslı ve genç komiser bu cinayetlerin peşini bırakmak istemiyor fakat Neslihan sırlarını sofrasına o kadar güzel saklıyor ki ipucu bulmak dahi imkansız hale geliyor. Sıradan bir yaşamı olan bir ev kadının fedakarlığı, sıkıcı apartman dairesi ve yaşadıkları kasabanın boğuculuğu filmde ustaca yansıtılıyor. Neslihan’ın yaşadığı bunalmışlığı ve gerilimi sizde sonuna kadar hissedeceksiniz.


SİBEL

Çağla Zencirci ve Guillaume Giovaretti’nin yönetmenliğini yaptıkları 2018 çıkışlı dram filmidir. Sibel çocukken geçirdiği bir rahatsızlık yüzünden artık konuşamıyor ve yaşadıkları yerde uğursuz olarak nitelendiriliyor. Köylüler tarafından dışlanan Sibel kendini anlatabilmek için geleneksel ıslık dilini kullanıyor. Gözlerden uzak bir kasabada babası ve kardeşi ile birlikte yaşıyor. Herkesin konuştuğu, peşinde olduğu kurdu öldürmek için her gün tüfeğini alarak ormanın derinliklerine gidiyor. Eğer kurdu öldürebilirse köylüler tarafından kabul görüleceğini düşünüyor. Ama Sibel ormanda kurdu ararken çok farklı bir hikayenin içine sürükleniyor ve bu daha çok dışlanmasına sebep oluyor. Damla Sönmez’in konuşamayan Sibel’in mücadelesini yansıtmadaki başarısına değinmeden edemem. Sibel’in çıkmayan sesindeki bağırışlarını muhteşem bir şekilde seyirciye geçiriyor.


İTİRAZIM VAR

Onur Ünlü’nün yönetmen koltuğunda yer aldığı 2014 yapımı polisiye komedi filmidir. Başrolünde Serkan Keskin’in cami imamını canlandırdığı film camide işlenen bir cinayeti konu ediniyor. Eski boksör ve antropoloji ile ilgilenen sıra dışı cami imamı kendi yöntemleri ile camisinde yaşanan bu cinayeti çözmeye çalışıyor. Her ipucu onu hiç beklemediği bir yere götürmesinin yanında her ipucu bu cinayeti biraz daha gizemli yapıyor. İmamın bazı toplumsal konulara yaptığı yorumları ise izleyiciye farklı bir bakış açısı katıyor.


MUSTANG

Ailelerini kaybettikten sonra amcası ve babaannesi ile birlikte yaşan beş kız kardeşin akıl almaz hikayesini anlatıyor. Okulların tatil olmasıyla yaşanan bir olay onları ev hapsine mahkûm ediyor. İlerleyen zamanlarda ise ev gerçek bir hapishaneye dönüyor. Önce kızların kıyafetleri değişiyor sonra onlara ev işi ve yemek yapmayı öğretiyorlar.  Daha sonra ise en büyükten başlayarak tek tek evlendirmeye başlıyorlar. Film kadınların yaşadığı baskıya ve toplumdaki namus kavramına eleştirel bir şekilde yaklaşıyor. Kızların o evde yaşadığı baskı, amcanın cinsel tacizi ve babaannenin her şeyi bilmesine rağmen ses çıkartmayıp hatta kızlara daha çok baskı uygulaması şaşkınlık yaratıyor. Beş kız kardeşin verdiği mücadelenin anlatıldığı filmin yönetmenliğini ise Deniz Gamze Ergüven yapıyor.


GÜNEŞİ GÖRDÜM

Köylerinden göç etmek zorunda kalan kalabalık bir ailenin hikayesi anlatılıyor. Bir aile İstanbu’da kalırken diğer aile kaçak yolla Norveç’e gidiyor. Mahsun Kırmızıgül filminde bu iki devletin yapısı arasındaki farklara oldukça eleştirel yaklaşıyor. Filmde sadece tek bir konu işlenmiyor birçok konu iç içe işleniyor. Özellikle bir oğlu asker bir oğlu dağa çıkan Davut, bir oğlu olmasını çok isteyen Ramo ve bulunduğu vücutta hiçbir zaman yer edinememiş olan Kadri’nin hikayesi dikkat çekiyor. Her bir ailenin sessiz bağırışlarına şahit olacaksınız.


NEREDESİN FİRUZE

Neredesin Firuze filmini diğer önerdiğim filmlere göre daha çok duymuş olabilirsiniz fakat hem çok güzel bir film olması hem de bu kadar dramın üzerine bir komedi filminin iyi olacağını düşündüğüm için listeme ekledim.  Ezel Akay’ın yönetmenliğini yaptığı filmin konusu müzik piyasasında başarılı olamayan ve büyük bir borç batağına düşen Hayri ve Osman’ın bu piyasadaki mücadelesini konu alıyor. Ferhat’ın sesini duyduklarında onun üzerinden para kazanıp borçlarını ödeyeceklerini düşünüyorlar. Ferhat’ın sesini duyan zengin ve gizemli Firuze’nin ortaya çıkması ile olaylar gelişmeye başlıyor. Haluk Bilginer, Özcan Deniz, Şebnem Dönmez, Demet Akbağ ve Cem Özer gibi usta oyuncuların yanında birçok sanatçının da bulunması filme ayrı bir hava katıyor.


KABADAYI

Eski bir Kabadayı olan Ali Osman yıllar sonra beklenmedik bir anda bir oğlu olduğunu öğreniyor. Oğlu Murat ve oğlunun sevgilisi Karacanın başı bir mafya yüzünden derde giriyor. Karaca’nın peşinde olan Devran ona ulaşmak için kimseyi ve hiçbir şeyi umursamıyor. Ali Osman’ın oğlunu korumak için Devran ile yollarının kesişmesi ile olaylar kendini gösteriyor.  Ali Osman’ın kendi kuralları ve kabadayılıkta etik anlayışı ön plana çıkarken Devran’ın ise kural tanımazlığı ikisi arasındaki çatışmada dikkat çekiyor. Başrollerinde Şener Şen ve Kenan İmirzalıoğlu’nun yanında İsmail Hacıoğlu, Aslı Tandoğan ve Rasim Öztekin yer alıyor.  Yönetmen koltuğunda Ömer Vargı otururken senaristliği ise Yavuz Turgul üstleniyor.


BİR ZAMANLAR ANADOLU’DA

Nuri Bilge Ceylan’ın 2011 yapımı filmin konusu savcı, doktor, polis ve jandarmanın bir cinayet soruşturması için yola çıkması ile başlıyor. Cesedin gömüldüğü yeri bulmak için yola çıkan bu ekip sadece cesedi değil aynı zamanda kendi içlerindeki gerçekleri de gün yüzüne çıkartıyorlar. Nuri Bilge Ceylan bu filmi ile taşranın sıkıntılı ve gerçekçi dünyasını aralıyor. Her detay, kullanıla her cümle sıradan yaşamın gerçekliğini vurguluyor. Yarım gün süren cinayet soruşturmasında gerilim ve gizem dolu dolu veriliyor. Film diğer filmlere göre uzun olmasına rağmen merak olgusunu asla bırakmıyor ve kendinizi bir gizemi çözümlemeye çalışırken bulabilirsiniz.


LİMONATA

Ali Atay’ın yönetmenliğini yaptığı ilk filmi olan Limonata 2015 çıkışlı komedi ve dram yapımıdır.  Babasının ölüm döşeğine düşmesi ile son bir isteğini yerine getirmek için İstanbul yollarına çıkan Sakip ve kardeşi Selim’in hikayesini konu alıyor. Yıllar sonra kardeşi olduğunu öğrenen Sakip ve Selim olaylara farklı tepkiler veriyor. Sakip kardeşi Selim’i ikna edip Makedonya’ya götürmek istiyor fakat Selim babasını görmek istemiyor. Sakip ise babasının son isteğini gerçekleştirmede kararlı olduğu için bir şekilde Selim’i arabasına bindirerek yola çıkıyor. İki kardeşin Makedonya yollarında birbirleri ile verdiği mücadeledeki komedi aynı zamanda dram ile harmanlanarak izleyiciye sunuluyor. Başrolleri ise Serkan Keskin ve Ertan Saban paylaşıyor.