post-thumb

GEÇ ÖĞRENMEK ENGEL DEĞİL!

       Tüm çocuklar her beceriyi bir defa da yapamaz, bazı çocuklar adım adım öğrenirler. Hiçbir çocuk  bir sabah ; yürüme, yemek yeme ya da annesinin resmini çizebilme kabiliyetine sahip olarak uyanmaz. Çocuklar bu becerileri yavaş yavaş, her bir gelişme bir sonrakine zemin hazırlayacak şekilde öğrenirler ve çocuğunuzun öğrenmesini zorlaştıran bir engel söz konusu olduğunda, yaşıtlarının birkaç büyük adımda ulaştığı bir amaca ulaşmak için, çocuğunuzun küçük adımlara ihtiyacı olabilir.

       Daha fazla vakit alabilir ama sonunda hedefe ulaşılabilir. Gelişimsel geriliği olan çocuklarda erken eğitim oldukça önemlidir ve erken eğitimden önce burada en önemli faktörün anne baba eğitimi olduğu bu yüzden her şeyden önce ailenin bu konuda eğitilmesi gerekmektedir. Orta, hatta ileri derecede özel gereksinime ihtiyacı olan çocuklar bile okumayı, yazmayı, başkaları ile etkin şekilde iletişim kurmayı öğrenebilmektedirler. Çocuklar bunları tedavi edildikleri için değil uygun şeyleri uygun zamanda uygun biçimde öğrenmeleri sağlandığı için yapabilmektedirler.

     Öncelikle öğretime başlamadan önce çocuk tam olarak neleri yapabilir? Bir sonraki aşamada ne öğrenebilir? Bunlar ölçülmeli ve bu doğrultuda bir yol belirlenerek, çocuğa uygun program hazırlanmalıdır. Çocuğun amaçları onun programını yansıtır. Çocuk; kitap okuma, müzik ve diğer grup etkinlikleri ile bir grubun üyesi olmayı öğrenir Bu etkinlikler okul öncesi eğitime kaynaştırmak için önemli bir hazırlıktır ve bu tarz  eğitimler yapıldığı takdirde çocuğa çok katkı sağlayacaktır. Ailenin de yapması gereken ödevler, yerine getirmesi gereken sorumluluklar vardır. Unutmayalım ki bütün çocuklar öğrenebilir.

     Zihinsel geriliği olan çocuk daha yavaş öğrenir ama nihayetinde öğrenir. Bunun yanında engel sahibi olan çocuklar da normal çocuklar gibi öğrenirler sadece daha uzun sürede öğrenirler.

Sizden Gelenler

Sizden Gelenler

Sizden gelen yazıları yayınlıyoruz

YORUMLAR

YORUM YAP

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır. Yorumunuza yanıt verildiğinde mail ile bilgilendirileceksiniz.