post-thumb

HÜZÜN TURİZMİ

HÜZÜN TURİZMİ NEDİR

 

İnsanların geçmişte yaşadıkları acılar, geçirdikleri hüzün dolu olaylar, günümüzde dikkatimizi her daim çekiyor. Hüzün turizmi işte burada devreye giriyor. Yani acı dolu olayları içerisinde barındıran, pek çok insanın yaşamında izler bırakan önemli yerlerin ziyaret edilmesi, bu turizm çeşidi kapsamına dâhil olmaktadır.

Hüzün turizmi kapsamında popüler hale gelmiş onlarca farklı destinasyon var. Bunlar arasında gerek Türkiye, gerekse de Dünya’da pek çok yer var. Hepsinin ortak özelliği ise, bir hüznü ifade etmesi.

 

Dünya’da Hüzün Turizmi Örnekleri

Dünya’nın pek çok noktasında, hüzün turizmi destinasyonları bulunmaktadır. İstatistiklere genel anlamda baktığımızda da zaten bu destinasyonların önemini görebiliyoruz.

·         Çernobil (Ukrayna)

Ukrayna’da yer alan Çernobil nükleer santralinin patlaması sonucunda hayatını kaybeden binlerce insanın anısı hali hazırda Çernobil kentinde yaşamaktadır. O dönemden sonra boşaltılan şehrin yaşadığı durum, çeşitli turistik geziler ile ziyaretçilere gösterilmektedir. Ancak radyasyondan etkilenen ve hayatını kaybeden binlerce insanın yanında, binlerce kilometre uzaklıktaki ülkeler de bu radyasyondan etkilenmiştirAuschwitz Toplama Kampı (Polonya)

Yahudilerin, fırınlarda yakıldığı ve gaz odalarında zehirlendiği bir toplama kampıdır. Tam olarak 1 milyona yakın kişi bu kampta yaşama veda etmiştir. Üstelik en acı şekilde. Aynı zamanda ölmeden önce çok ağır şartlarda çalıştırılmışlardır. Bununla beraber çalışamayacak dereceye gelen ve hastalananlar, kurşuna dizilerek öldürülmüştür. Turistik anlamda çok büyük izler taşıdığı için, o günlerden kalan eşya, resim ve pek çok turistik değeri olan ürünü inceleyebilirsiniz.


Türkiye’de Hüzün Turizmi Örnekleri

Ülkemizde yaşadığımız pek çok hüzünlü durum, günümüzde hali hazırda aklımızda yer almaya devam ediyor. Daima ziyaret edilen bu güzide yerler, geçmişimizdeki durumu bize en iyi anlatan değerlerdir.

 Anıtkabir (Ankara

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarının bulunduğu yerdir. 1953 yılında inşası tamamlanan bu yer, her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Türkiye için yaptıkları, görüşleri ve aynı zamanda çalışkanlığı ile her milletten insan tarafından takdir edilmektedir. Bu sebeple Anıtkabir asla boş kalmıyor. Tüm törenlerin de ilk uğrak noktası olarak ziyaret edilmeye devam ediyor.     Çanakkale Savaşı

 Çanakkale Savaşı’nda verilen bir milli mücadele var. Bu mücadelenin Türkiye’ye getirdiği harika değerler de mevcut. Bu yüzden şehit olan binlerce asker her daim Çanakkale’de ziyaret edilmektedir. Özellikle savaş alanındaki izler, o dönemdeki yaşanılanları gözler önüne seriyor. Milli mücadelemizin en önemli şahitlerinden biri olan Çanakkale, sahip olduğu bu önem çerçevesinde hüzün turizminin Türkiye için en değerli örneklerinden bir tanesi.
·         Sinop Cezaevi

Osmanlı Dönemi’nde tersane olarak da kullanılan bu cezaevinin içerisinde yaşanan hüzünlü hayatlar, hüzün turizmi listesine Sinop Cezaevini de sokmuştur. 1887 yılından itibaren cezaevi olarak kullanılmaya başlanan bu yer, 1996 yılında boşaltılmıştır. Şuan ziyarete açılan bu cezaevini ziyaret ederek, o günlerin izlerini yakından inceleyebilirsinizTürkiye’de aslında hüzün turizmine örnek gösterebileceğimiz bir çok nokta bulunuyor ancak bunların ya turizmi yapılmıyor ya da bunlar halk ve / veya devlet tarafından yokmuş gibi davranılıyor. 
Okunma Sayısı:

Rabia ÇETİNDOĞAN

Rabia ÇETİNDOĞAN

YORUMLAR

YORUM YAP

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır. Yorumunuza yanıt verildiğinde mail ile bilgilendirileceksiniz.