post-thumb

YAPAY ZEKA VE ROBOTLAR

Yapay zeka(AI); kısaca robotların insanlara benzer şekilde öğrenme işlemini gerçekleştirip, öğrendikleri bilgileri değerlendirerek karar vermesi ve seçim yapması olarak tanımlanabilir.

    Teknolojinin hızla gelişmesi ile beraber yapay zeka hayatımızın her alanında hızlıca yerini almaktadır. Sıkıcı, tekrar gerektiren işler ve insan hayatı açısından tehlike arz eden durumlarda artık robotlar öncelikli olarak tercih edilmeye başlanmıştır. Endüstri 4.0’ın yaygınlaşmasından sonra yeni teknolojiler ve yenilikçi bir düşünce kültürü hakim olmaya başlamıştır.


   Robotlar ve Yapay zeka yeni iş kolları getirmekle beraber pek çok farklı meslek çeşidini de ortadan kaldıracaktır. Bu değişime ayak uyduramayan şirketler kısa vadede devre dışı kalacaktır. Örneğin dünyanın en büyük alışveriş sitelerinden biri olan Amazon, ‘drone’larla kargo teslimatı yapmaya başlamıştır. Boston Dynamic ise askeri alanda(savaşlarda) sahada görev yapabilecek insansı robotlar geliştirmektedir. Çin’de görüntü işleme teknolojisi ile sınıflarda öğrencinin duygu durumu ölçülebilmekte ve öğrencinin öğrenme performansı yapay zeka sayesinde anlık olarak izlenebilmektedir.

    Yapay zeka teknolojisi hayatımızın her alanına çok hızlı bir şekilde nüfuz etmektedir. Bu değişimin getireceği olumlu veya yıkıcı sonuçları önümüzdeki yıllar içerisinde hep beraber gözlemleyeceğiz. “Yapay zeka dünya için öyle bir tehdit haline gelebilir ki, insanlığı bizim bile hayal edemeyeceğimiz yöntemlerle ortadan kaldırabilirler.” – Stephen Hawking.

Murat Meşe

Murat Meşe

Web developer, electronic engineer

YORUMLAR

YORUM YAP

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır. Yorumunuza yanıt verildiğinde mail ile bilgilendirileceksiniz.