post-thumb

Remothered Serisinin İlk Oyunu: Tormented Fathers

Bir korku, gerilim ya da polisiye filmi izlediğinizde şüpheleriniz hep doğru çıkmış mıydı? Peki, her korku-gerilim filmi içerisinde sadist katiller veya doğaüstü varlıklar barındırır mı? Bu sorulara verdiğiniz yanıtlar “evet” ise sizi Remothered serisinin ilk oyunu olan Tormented Fathers’a davet ediyorum. 30 Ocak 2018 tarihinde çıkış yapmış hayatta kalma, gerilim ve korku ögelerini barındıran Tormented Fathers, aşırı gerçekçi bir oynanış sunarken konusu ve hikâyeyi sunuş tarzıyla da birçok filme taş çıkartacak cinsten bir oyun. Bir yandan kendinizi birden konunun içinde bulup hikâyeyi çözerken bir yandan da çeşitli nesneleri bulup onlarla kendinizi savunmaya çalışıyorsunuz. Evet, yanlış duymadınız. Bu türden oyunların çoğunda yapamadığımız “kendini savunma” işlemini bu oyunda yapabiliyoruz. Hazır buraya kadar gelmişken oyunun konusuna ufaktan değinelim.
Oyunda 35 yaşında bir kadın olan Rosemary Reed’i kontrol ediyoruz. Bir araştırmacı kimliği ile emekli noter Dr. Felton’ın evine giden Reed, malikânenin hemşiresi ve aynı zamanda Dr. Felton’ın bakıcısı olan Gloria tarafından karşılanır. Zamanla Reed’in asıl kimliği ortaya çıkınca gerilim ve korku ögeleri de kendini göstermeye başlar.  Reed, Dr. Felton’ın kızı Celeste’in başına neler geldiğini araştırmaya başlarken bir yandan da Kızıl Rahibe’nin gizemini çözmeye ve ondan kaçınmaya çalışır. Kendisini derin bir çıkmazda ve korkunç garipliklerin içerisinde bulan Reed “Acaba bu olaylardan kurtulabilecek ve başta karmaşık gelen çoğu olayı çözebilecek mi?” sorusunu aklınızda bırakıp oyunun mekaniklerinden söz etmeye başlayalım.

Oyunda genel anlamda üç tip eşya var: Şaşırtmaca, savunma ve bulmaca. Şimdi bu ögelerin ne anlama geldiklerine bakalım.

Şaşırtmaca: Bu eşyalar, sizi kovalayan kişinin dikkatini dağıtmak amacıyla kullanılır. Bardak, şişe, çalar saat vb. olabilirler.