post-thumb

MAVİ IŞIK NEDEN ZARARLIDIR

     Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dijital cihazlar hayatımızın her alanını işgal etmeye başladı. Neredeyse tüm işlerimizi telefon,tablet ve bilgisayardan halleder olduk. Peki bu cihazları kullanırken zararlarını hiç düşündük mü?

Sizlere bu yazıda telefon, tablet, bilgisayar gibi cihazlarda da mevcut olan ve hayatımıza farkında olmasak da büyük etkileri bulunan MAVİ IŞIK’ tan bahsedeceğim. Mavi Işık nedir? Hem faydalı hem zararlı nasıl olabiliyor? Karanlık bir yönü olan mavi ışığın zararlarını nasıl en aza nasıl indirebiliriz? öncelikle mavi ışık nedir inceleyelim;

Mavi Işık Nedir?

            Mavi ışık normal renk spektrumunda yer alan renk türlerinden sadece bir tanesidir. Kısa dalga boyuna ve yüksek enerjiye sahiptir. Ve hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Güneş ışığında ve yapay ışık kaynaklarında bulunur.

Mavi Işığın Faydaları Nelerdir?

            Mavi ışık gün içerisinde almamız gereken bir ışık dalgasıdır. Vücudun biyolojik(sirkadyal) ritmi açısından hayati bir öneme sahiptir. Dikkati arttırır. Enerjik olmamızı ve modumuzun yükselmesini sağlar. Hafızanın kuvvetlenmesini sağlar ve bilişsel fonksiyonlar için gereklidir.

Mavi Işık Neden Zararlıdır?

            Mavi ışığa gün içerisinde maruz kalınması gerekirken, mavi ışığa eğer gece maruz kalınırsa zararlı hale gelir. Telefon, tablet, bilgisayar başında uzun süre vakit geçiren insanlar mavi ışığa fazlasıyla maruz kalmaktadır ve bu durum çok ciddi zararlara yol açmaktadır. Bu zararlar kısa ve uzun vadede etkisini göstermektedir;

Kısa Vadeli Zararları:

            Baş ağrısı ve bulanıklık mavi ışığın hemen görülen zararlarındandır. Ayrıca mavi ışık melatonin hormonunun salgılanmasını engelleyerek uyku düzenimizi engeller. Uyku kalitemizi düşürerek gece geç yatmamıza ve sabahları da güçlükle uyanmamıza sebep olur. Gün içerisinde ise sürekli uykulu ve yorgun hissetmemize yol açar.

Uzun Vadeli Zararları:

            Mavi ışık uzun vadede ise kanser, kalp rahatsızlıkları, obezite ve şeker hastalığına sebep olmaktadır. Ayrıca gözlerde Retina dejenerasyonuna sebep olarak, katarakta yol açmaktadır. Çocuk yaşta miyop rahatsızlığına sahip çocukların büyük bir çoğunluğunun ekran bağımlısı olduğu tespit edilmiştir.

Özellikle elektronik cihaz kullanımından dolayı geceleri çokça maruz kaldığımız MAVİ IŞIĞIN zararlarını en aza indirebilmek için sizlere birkaç önerimiz mevcuttur. Lütfen sağlığınızı korumak için önerileri ciddiye alıp uygulamaya çalışın ve çevrenizdeki insanları da bu konuda bilgilendirin;

Þ    Öncelikle telefon, tablet ve bilgisayar başında geçirdiğiniz süreyi mümkün olduğunca azaltın(Maruz kaldığınız mavi ışığın yanısıra; boyun ve sırt ağrıları yaşamanız muhtemeldir, Ayrıca radyasyona maruz kalma süreniz sağlığınızı tehdit eder)

Þ    Ev içi aydınlatma için çok parlak ledler tercih etmeyin. Mavi ışık ledlerde çok fazla mevcuttur.

Þ    LED’lerin CCTC<3000K; S/P ratio(oranı)<1.2 değer aralığında olmalıdır.

Þ    Mavi ışığı filtreleyen özel gözlük kullanımını tercih edebilirsiniz

Þ    Bilgisayar, telefon ve tabletler için mavi ışığı filtreleyen programlar kullanın

Þ    Bilgisayar veya telefonla uzun süre vakit geçiriyorsanız 20,20,20 kuralını uygulayabilirsiniz; Her 20dk da bir 20 sn boyunca 20 feet(yaklaşık 7 metre) uzağa bakın

Þ    Bilgisayar için; “F.lux” veya “Iris” programlarını kullanabilirsiniz

Þ    İphone(ios) telefon ve tabletler için NIGHT SHIFT özelliğini Ayarlar>Ekran ve Parlaklık> Night Shift aktif edin. Belirli bir saat aralığı veya gündoğumu-günbatımı seçimini aktif hale getirebilirsiniz. Mavi ışığı azaltan Night Shifti aktif hale getirdiğinizde başlangıçta gözünüze çok farklı gelmesi muhtemeldir fakat gözünüz zamanla alışacaktır. Kesinlikle kullanmaktan vazgeçmeyin.

 


Okunma Sayısı:

Murat Meşe

Murat Meşe

Web developer, electronic engineer

YORUMLAR

YORUM YAP

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır. Yorumunuza yanıt verildiğinde mail ile bilgilendirileceksiniz.