post-thumb

Z KUŞAĞI İLE İLETİŞİM

     Z kuşağı, yetişmekte olan yeni nesil (1995 ve 2009 sonrası doğan nesil ) için tanımlayıcı bir isim olarak bilinmektedir.

    Heidos MÖ:800 “ Günümüz gençleri öyle umarsamaz ki, ileride ülke yönetimini ele alacaklarını düşündükçe umutsuzluğa kapılıyorum. Bizlere büyüklere karşı saygılı olmayı, ağır başlı olmayı öğretmişlerdi. Şimdiki gençler kurallara boş veriyorlar. Çok duyarsızlar ve beklemesini bilmiyorlar.”


z kuşağı

 Z kuşağı;

 • Çabuk sıkılır ve uzun bir süre bir işe odaklanmakta zorluk yaşarlar.
 • Özgüvenleri yüksektir.
 • Teknolojik ürünleri kolay kullanırlar. Teknolojiye uyum sağlamakta zorluk yaşamazlar.
 • Bu kuşak kararı kendisi almayı sever ve bireycidir.
 • Ailesi korumacıdır. Ebeveynler sürekli gözetim altında tutmayı isterler.
 • Sosyal mecrada iletişim kurarlar.
 • Hedefleri doğrultusunda yaşarlar.
 • Çevrelerinde ve dünyada olan gelişmelerin farkındadırlar.

 

    Bu kuşak işgale uğramıştır. Sanal dünyada gerçeklikten kopuk bölünmüş bir hayat kurarlar. Karşılarındaki insanları hizmetkârları olarak görmekten ve her istediklerini yaptırmaktan çekinmezler. Ebeveynlerini ve çevrelerindeki insanları memnun edebilmek için sahte kimlikler geliştirebilirler. İçlerinde yarattıkları bu sahte kimlikler kendilerini değersiz hissetmelerine sebep olabilir.


    Z kuşağı bilgileri bir araya getirme, işleme koyma ve harekete geçirme konusunda yeteneklidir ve bilgiye çok hızlı sahip olabilir. Öğrenmeye açık bir kuşaktır fakat işlerin hemen sonunu görmek ister, sabırsızdır. Ve yaptıkları işler sonucunda olumlu geri bildirim olmadığında hayal kırıklığına uğrarlar. Takdir edilme beklentisi içerisine girerler. Bu kuşak farklıklara saygı gösterir, her bireyin biricik olduğu anlayışı vardır. Fikirlerinin paylaşılmasına fırsat verildiğinde orijinal fikirler üretebilirler. Bağımsız olmak Z kuşağı için çok önemlidir. Eğlenceyi severler. Kötü duyguya, eleştiriye tahammülleri yoktur. Sürekli iyi ruh halinde olmak isterler. Kötü duyguyu bastırmak için madde kullanımına, alışverişe yönelebilirler. İnternet bağımlılığı da bu kuşak için kötü duyguyu bastırmanın yol açtığı faktörlerdendir.

Z kuşağında iletişim problemleri yaşanmaktadır. Bu problemler;

 1. Söz kesme
 2. Konudan konuya geçme
 3. Hızlı konuşma
 4. Soru dışı cevap verme
 5. Küçümseyerek konuşma

Yukarıda yazmış olduğum iletişim problemleri ile baş edebilmek için nelere dikkat etmeliyiz?

      Öncelikle hızlı düzelme olacağını beklemeyelim. Sabırlı olalım. Bu kuşak yüz yüze sohbete ihtiyaç duyar ancak uzun süreli olunca bıkkınlık gösterebilirler. Onlara sadece görev vermek yerine özerklik tanıyıp, girişimci ruhlarını besleyebiliriz. En önemlisi hata yapmalarına ebeveynler ve eğitimciler olarak izin vermemiz gerekiyor. Son zamanlarda popülarite kazanan helikopter ebeveynlerle büyümüş nesil dediğimiz bir kavram var. Helikopter ebeveynlik, çok fazla gözetleyen anne-babalar olarak bilinmektedir. Bu ebeveynler çocuklarını kendi gözetimleri altında tutarak hata yapmalarına izin vermezler ve çocuklarının girişimci ruhlarının önüne farkında olmadan set koyarlar.

     Z kuşağıyla iletişim kurarken yüzlerine ve gözlerine bakmak iyi hissettirir. Onlar için gerçekten duyulduklarını ve görüldüklerini hissetmek önemli bir ihtiyaçtır. Bu kuşak ödülle motive olur. Çocuğun ihtiyacı çok yükselmek de değil düşmek de değil, ortada bir yerde olmaktır.


Hatice MEŞE

Psk.Dan.


Okunma Sayısı:

Sizden Gelenler

Sizden Gelenler

Sizden gelen yazıları yayınlıyoruz

YORUMLAR

YORUM YAP

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır. Yorumunuza yanıt verildiğinde mail ile bilgilendirileceksiniz.