POSTTRAVMATİK GELİŞİM

POSTTRAVMATİK GELİŞİM

Travma yaşanılan ani şok durumlarına karşı verilen psikolojik, ruhsal bir tepkidir. Travmalar hayatın her anında karşımıza çıkabilmektedir. Biz her ne kadar travmadan kaçmaya çalışsakta elimizde olmayan nedenlerden dolayı doğal afetler, kazalar, ölümler, zorbalıklar gibi etkenler bizi travmalara maruz bırakabiliyor. Bu yaşanılan travmaların etkilerini bazen yıllar boyunca hissedebiliyor insan. Kulağa ilk başta olumsuz çağırışımda bulunan bu travmaların, sonuçlarının etkileri her zaman olumsuz olmak zorunda mı?

ŞEFİK Dİyaboğlu
Yazıyı Oku

ARİF'E DAİR

ARİF'E DAİR

Ahmed Arif… Hasretinden prangalar eskiten Ahmed Arif… Vazgeçtikleriyle, vazgeçemedikleriyle, sevdikleriyle, sevemedikleriyle, sevip kavuşamadıklarıyla, sustuklarıyla, susamayıp taşırdıklarıyla, bizim Ahmed’imiz, Bizim Arif’imiz.

Miraç YILDIRIM
Yazıyı Oku

KÖRLÜK - JOSÉ SARAMAGO | FİLMİ YAPILMIŞ KİTAPLAR 1

KÖRLÜK - JOSÉ SARAMAGO | FİLMİ YAPILMIŞ KİTAPLAR 1

José Saramago'yu "Körlük" ile tanıma fırsatı buldum. Nobel ödüllü olması beni esere çeken noktalardan biri olsa da son zamanlarda yaşadığımız uluslararası salgın sürecinde, beyaz bir körlük salgınını, karantinaya alınan insanların yaşamını anlatması okumak istememdeki ana sebeplerden biri olmuştu.

Begüm Nur Karagöz
Yazıyı Oku

KATHARSİS

KATHARSİS

Tamamlamaların celladı ben olacağım

Nurdan K
Yazıyı Oku

PSİKOTERAPİDE MİZAH

PSİKOTERAPİDE MİZAH

Aslında psikolojik olarak bir rahatsızlık yaşamamız durumun sosyoişlevsel bir bozukluğa dönüşerek hayatımızı kısıtlaması ve yaşam alanlarımızda bizi çeşitli zorluklarla karşı karşıya getirmesidir. Bu bakımdan danışanların sorunlarını mizahla ele almak bu zorlukların ciddiyetini düşürmede çok önemli bir rol oynayabilir.

Ahmet DÜNDAR
Yazıyı Oku

LÜBNAN ORTA DOĞU'NUN İSVİÇRESİ

LÜBNAN ORTA DOĞU'NUN İSVİÇRESİ

orta doğu'nun isviçresi:LÜBNAN

M. Sunullah Keskin
Yazıyı Oku

IRVIN DAVID YALOM

IRVIN DAVID YALOM

Psikiyatrist ve yazar Irvin D. Yalom klinik uygulamadaki otuz beş yılı aşkın tecrübesiyle kitaplarında hastaların ve terapistlerin nasıl en iyi şekilde fayda sağlayabileceğini gerçek vaka çalışmaları aracılığıyla gözler önüne sermiştir.

Büşra Erbaş
Yazıyı Oku

Z KUŞAĞI İLE İLETİŞİM

Z KUŞAĞI İLE İLETİŞİM

Z kuşağı bilgileri bir araya getirme, işleme koyma ve harekete geçirme konusunda yeteneklidir ve bilgiye çok hızlı sahip olabilir. Öğrenmeye açık bir kuşaktır fakat işlerin hemen sonunu görmek ister, sabırsızdır. Ve yaptıkları işler sonucunda olumlu geri bildirim olmadığında hayal kırıklığına uğrarlar. Takdir edilme beklentisi içerisine girerler. Bu kuşak farklıklara saygı gösterir, her bireyin biricik olduğu anlayışı vardır.

Sizden Gelenler
Yazıyı Oku

BİR CASUSLUK HİKAYESİ U2

BİR CASUSLUK HİKAYESİ U2

O günü U-2 Uçağı pilotu Garry Powers'ın ağzından aktaralım. Güzel bir gündü. Adana(İncirlik) üssünden her zamanki şekilde rutin kontrollerimi yaptıktan sonra uçağa binmiş ve havalanmıştım. Her şey yolunda gidiyordu. SSCB toprakları üzerinde uçuşa başlamıştım. Aniden uçağımın burnu aşağıya doğru gitmeye başladı. Lövyeyi geri çekerek uçağı kurtarmaya çalıştım fakat uçak burun aşağı gitmeye devam ediyordu. Aynadan baktığımda kuyruk kısmından kalkan dumanı gördüm ve uçağın vurulduğunu anladım. Öncelikle fırlatma koltuğunu çekerek atlamayı düşündüm fakat koltuk çok dar olduğu için ayaklarımın kopması yüksek ihtimaldi. Bu yüzden alternatif çıkış yollarını değerlendirmeyi düşündüm. İrtifa kaybetmeye devam ediyordum. Sonra uçağım iki füze darbesi daha aldı. Sonra kanada çıkıp atladım. Paraşütüm açıldı ve hızlıca Sovyet topraklarına doğru iniyordum.

Murat Meşe
Yazıyı Oku

THE IMPOSTER

THE IMPOSTER

3 yıldır kayıp olan bir çocuğun İspanya’da bulunduğunu düşünün. Fakat bazı değişiklikler ile beraber ortaya çıkıyor. Sarı saçları yerine siyah saçlarıyla, mavi gözleri yerine kahverengi gözleriyle ve güçlü bir Fransız aksanıyla geri döndüğünü hayal edin. Ailesinin bu kişinin çocukları olduğuna inanacaklarını tahmin edebilir miydiniz?

Büşra Erbaş
Yazıyı Oku